banner15

Suudi elçiden İngiltere'ye; 'Bize vaaz veremezsiniz'

İngiltere'nin Suudi Arabistan'daki İnsan Hakları İhlalleri iddiasıyla iptal edilen sözleşmeye, Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçisinden sert cevap geldi.

Suudi elçiden İngiltere'ye; 'Bize vaaz veremezsiniz'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin Suudi Arabistan'a yönelik insan hakları eleştirileri nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin soğumaya başladı. İngiltere Adalet Bakanlığı'nın Suudi Arabistan'daki hapishaneler için reform programı hazırlamasını öngören 7.6 milyon dolarlık bir sözleşmeyi, geçtiğimiz günlerde Riyad'ın insan haklarını sicili nedeniyle iptal etmesi üzerine Suudi yetkililerden tepki geldi.

Suudi Arabistan Büyükelçisi Prens Muhammed bin Navaf bin Abdülaziz, sözleşmenin iptal edilmesine vurgu yaparak 'İngiltere'de Suudi Arabistan'ın tartışılma biçimi alarm verici düzeyde değişti' dedi. Prens Muhammed bin Navaf, Daily Telegraph gazetesindeki yazısında hiçbir ülkenin kendilerine vaaz veremeyeceğini söyledi ve ülkede uygulanan şeriata saygı gösterilmesini istedi.

Büyükelçi, 'Eğer iki ülke arasındaki kapsamlı ticaret ilişkileri belli siyasi ideolojilere tabi olacaksa, hayati ticari ilişkiler riske girer. Biz bu ilişkinin devam etmesini istiyoruz. Ama kimse bize vaaz veremez. Kısa vadeli kazanımlar için aceleyle verilen kararlar, yarardan çok zarar getirir. Biz nasıl İngiltere'nin geleneklerine, adetlerine, yasalarına ve dinine saygı gösteriyorsak, İngiltere'nin de bize aynı saygıyı göstermesini bekleriz' dedi.

Times Gazetesi haberine göre, Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçisi Prens Muhammed bin Navaf bin Abdülaziz'in önceki günkü uyarılarının ardından, Riyad bir İngiliz heyetinin Suudi Arabistan'a yapacağı geziyi son anda iptal etti.

Gazete, ilişkilerin bozulmasından İngiliz ekonomisinin ve terörle mücadele alanındaki istihbarat paylaşımının zarar göreceğini de yazdı.

İngiltere geçen yıl Suudi Arabistan'a yaklaşık 11 milyar dolarlık mal ve hizmet sattı. 6 bin İngiliz şirketi Suudilerle iş yapıyor, 200 Suudi-İngiliz ortak girişimi var. İngiltere'nin en büyük savunma şirketi BAE Systems, Suudi Arabistan'a yaklaşık 60 milyar dolarlık silah satmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35