banner15

'SYRIZA' destekli SYRIZA karşıtı grev!

Yunanistan'da SYRIZA hükümetine karşı, SYRIZA partisi tarafından da desteklenen geniş çaplı grev eylemi yapılıyor. Greve SYRIZA partisinin de destek vermesi şaşkınlıkla karşılandı

'SYRIZA' destekli SYRIZA karşıtı grev!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

SYRIZA döneminde Yunanistan’daki en geniş çaplı grev bugün başladı. Ulaşım sektöründe çalışan devlet memurları ve devlet dairelerindeki güvenlik görevlilerinin başını çektiği grev sırasında polisle göstericiler çatıştı. Ülkede başta tren seferleri olmak üzere grev dolayısıyla ulaşım aksarken müzeler gün boyu kapalı kaldı.

İktidar partisi SYRIZA’nın İşçi Politikası Kolları tarafından yapılan açıklamada, Yunan halkına neo-liberal politikalara karşı mücadele etme çağrısı yapıldı ve “Maaş kesintilerine hayır” denildi.

Hükümet Sözcüsü Olga Yerovasili, SYRIZA partisinin, SYRIZA Hükümeti’ne karşı grev çağrısını “Grev, kemer sıkma tedbirleri yüzünden mağdur olan insan hakları için yapılıyor. Hükümet haksız tedbirler içeren bir anlaşmayı uyguluyor. Vatandaşlar zarar görüyor ve tepki gösteriyor” diyerek haklı gösterdi.

Ülkenin 2 büyük sendikası olan Memurlar (ADEDY) ile İşçi Konfederasyonu’nun (GSEE) gerçekleştirdiği 24 saatlik grev nedeniyle tüm devlet daireleri ve belediyeler kapalı kaldı.

Tren ve gemi seferleri yapılmadı. Şehiriçi otobüs, treloybüs ve metro çalışanları 8-12 saatlik iş paydosu yaptı. Hastanelerde sadece acil vakalara bakıldı. Gazetecilerin de greve iştiraki ile dün radyo ve televizyonlarda, haber bültenleri yayanılanmadı.

Sadece grev ile ilgili görüntülü kısa anonslar yapıldı. Bugün (Cuma) de gazeteler yayınlanmayacak. Genel grev çerçevesinde başkent Atina’da 2 ayrı gösteri düzenlendi. Gösterilere yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Şehir merkezinde Parlamento binasının da bulunduğu Sintagma meydanındaki gösteri sırasında polis ile kendilerini “iktidar karşıtları” olarak tanımlayan anarşist gruplar arasında küçük çaplı çatışmalar çıktı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 15:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35