SYRIZA hükümetinde 'anlaşma' çatlağı

Çipras'tan borç anlaşmasını bir an evvel geri çekmesini talep eden 'Sol Platfrom', gelişmeler nedeniyle yeni bir parti kurmak da dahil olmak üzere tüm olasılıkları değerlendiriyor

SYRIZA hükümetinde 'anlaşma' çatlağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın iktidar partisi SYRIZA, büyük bir siyasi depremle karşı karşıya. Partinin, yeni borç anlaşmasını onaylamayan birçok milletvekilinin istifa etmesi bekleniyor.

Sabah saatlerinden bu yana yakın mesai arkadaşlarıyla durum değerlendirmesi yapan Başbakan Aleksis Çipras, bir yandan da partisinin nabzını tutmaya çalışıyor. Bu gece saat 22:00'de Yunanistan devlet televizyonu ERT'ye özel bir röportaj verecek olan Çipras'ın aldığı son kararları halkla paylaşacağı tahmin ediliyor.

Sputnik'in haberine göre yarın ise Yunanistan parlamentosu olağanüstü toplanarak kreditörlerin Atina'dan derhal uygulamaya koymasını istediği borç anlaşmasının maddelerini masaya yatıracak. Borç anlaşmasına, muhalefetteki Yeni Demokrasi, Nehir (Potami) ve PASOK'un tam destek vermesi bekleniyor. Hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL)  yarınki oylamada Çipras'a kısmen destek verek; Altın Şafak ile Komünist Partisi ise borç anlaşmasına destek vermeyecek.

SYRIZA içerisinde borç anlaşmasına karşı muhalefet birçok kulvarda şekilleniyor. Çipras'tan borç anlaşmasını bir an evvel geri çekmesini talep eden 'Sol Platfrom', gelişmeler nedeniyle yeni bir parti kurmak da dahil olmak üzere tüm olasılıkları değerlendiriyor.

Borç anlaşmasının hem SYRIZA'nın hem de radikal solun ilkeleriyle örtüşmediği inancını taşıyanlardan biri de Maliye Bakan Yardımcısı Nadia Valavani. Hem partiden hem de milletvekilliğinden istifa edeceği konuşulan Valani'nin ismi, Çevre ve Enerji Bakanlığı'ndan ayrılacağı iddia edilen Panayotis Lafazanis'in yerini alması bekleniyordu.

SENDİKALAR SOKAĞA ÇIKIYOR

Diğer yandan imzalanan yeni borç anlaşması, birçok meslek örgütü ile sendikayı da hareketlendirdi. Yunanistan'ın büyük sendikaları ilerleyen günlerde sokağa inip hükümete ve Avrupa'ya karşı sesini yükseltmeye hazırlanıyor. Sosyalist gençlik örgütleri ve siyasi yapılanmalar de, SYRIZA'ya yönelik büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 11:29
banner53
YORUM EKLE

banner39