Talat Paşa'nın katilinin oğlu: Babam yalan söyledi

Berlin'de Talat Paşa'yı öldüren Ermeni Taleryan'ın Alman basınına konuşan oğlu, babasının mahkemede yalan söylediğini, gerçek amacını sakladığını söyledi

Avrupa 22.04.2015, 17:45 22.04.2015, 17:51
Talat Paşa'nın katilinin oğlu: Babam yalan söyledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Talat Paşa’yı 15 Mart 1921’de Berlin’in Charlottenburg semtinde öldüren Ermeni Soğomon Taleryan’ın oğlu, San Francisco’da Alman Süddeutsche Zeitung’a konuştu. Tim Neshitov imzasıyla yayımlanan haberde, güvenlik gerekçesiyle adı açıklanmayan oğul Soğomon, babası hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bugün 96 yaşında olan oğul Taleryan, Talat Paşa’yı öldürmekten tutuklanan babasının mahkemeye doğruları söylemediğini belirtti. Babasının mahkemeye cinayeti işlemekteki amacına dair söyledikleri için “Benim babam mahkemede yalan söyledi” diyen oğul Taleryan, “Onun kız kardeşi yoktu. Hakime üç kız kardeşi olduğunu söyledi. Babam hiç bir zaman da zorunlu bir göç içinde yer almadı” ifadelerini kullandı.

BABAM SAVAŞTAN ÖNCE SIRBİSTAN’A GİTTİ

Babasının savaş çıkmadan önce, bir çok Ermeni gibi para kazanmak amacıyla Sırbistan’a gittiğini belirten oğul Taleryan, babasının üç kız kardeşi değil, üç erkek kardeşi olduğunu ve sadece birisinin Erzincan’da yaşayan annesinin yanında kaldığını aktarıyor.

Savaş döneminde yaşanan sıkıntıları aktardıktan sonra babasının mahkemede yalan söylemesini anladığını kaydeden oğul Taleryan, “Sonuçta babam Ermeni halkının yaşadıklarını uydurmadı. O’nun mahkemede yalan söylemesini anlıyorum da, Ermeni halkının onu bugün bile kahraman olarak görmesini anlamıyorum” diyor.

BİR KATİL NASIL KAHRAMAN OLABİLİR?

“Bir katil nasıl bir kahraman olabilir?” diye soran oğul Taleryan, babasının da kendisini hiç bir zaman kahraman olarak görmediğini aktarıyor.

BÜYÜK ERMENİSTAN HAYALİNİ ÇABUK UNUTTU

Babasının 1921’den sonra aşırı milliyetçi görüşlerden vazgeçtiğini dile getiren oğul Taleryan, şu ifadeleri kullanıyor: “Bu fikirleri kirli bir çorap gibi çıkartıp bir kenara bıraktı. O, büyük Ermenistan yerine Kaliforniya’da bir ev hayali kuruyordu. Bizimle, ailesiyle ilgilendi. Onu bu yüzden seviyordum.”

1919’DA İSTANBUL’DA DA BİRİSİNİ ÖLDÜRMÜŞ

23 Mayıs 1960’da San Francisco’da ölen babasının kemiklerinin Ermeni hükümeti tarafından 100.yıl nedeniyle Ermenistan’a getirilmek istenmesine karşı çıktığını da kaydeden oğul Taleryan, babasının 1919 yılında İstanbul’da da bir cinayet işlediğini, Talat Paşa’ya Ermenilerin listesini sunan Ermeni’yi öldürdüğünü söylediği babası hakkında şunları söylüyor:

“Babam sakin ve suskun biriydi. Aynı zamanda adeta görevlendirilen bir katildi. İstanbul’daki bu cinayeti ben ABD’de öğrendim. Babam o konuda hiç konuşmadı.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?