banner39

Tatarlar nüfus sayımından endişeli

Tataristan'da yaşayan halkların etnik kimliklerini öne çıkarma ihtimali, Tatarları endişelendirdi

Avrupa 22.09.2010, 11:18 23.09.2010, 11:28
Tatarlar nüfus sayımından endişeli

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kısa bir süre önce Tataristan'ın başkenti Kazan'da düzenlenen ve din adamlarının katıldığı "Milli Düşünce ve Din" isimli forumda, müslümanlara yönelik baskılar kadar Ekim ayında yapılacak genel nüfus sayımı ile ilgili endişeler de öne çıktı.

Nezavisimaya Gazeta yazarı Yan Aleksandroviç Gordeyev'in izlenimlerine göre, Rusya'nın farklı bölgelerinde 700'den fazla din adamı ve Tatar aydını İslami değerlerin yaygınlaştırılması ve Tatar halkının milli birliğinin kurulmasının yollarını aradıkları forumda, Ekim'deki Rusya genel nüfus sayımının bu birliğe engel olacağına dair görüşte birleşti.

HÜKÜMET SADECE 'TATAR' SEÇENEĞİ İSTEDİ

Tatarlar'ın önümüzdeki ay yapılacak sayımlardan rahatsız oldukları ve bunun Tatar halkının bölünmesine yol açabileceğini düşündükleri öne sürüldü. Sayım sırasında Tataristan halkının kendilerini Suvar, Mijer, Bulgar ve diğer etnik isimlerle de tanımlayabilmesi ihtimali, Rusya genelinde Tatarlar'ın sayıca az görünmesine neden olacağı gerekçesiyle sıkıntı yaratıyor.

Tataristan yönetimi sayım sırasında listede sadece Tatar seçeneği bulunması için çaba sarfetse de bu konuda başarılı olmadı. Hükümet, Tatar din adamlarının da bu konudaki mücadeleye katkı vermesi için forum sırasında destek talep etti. Tatar aydınları ve din adamları halk ile görüşmeler yaparak sayımın kendileri ve gelecekleri açısından önemli olduğuna vurgu yapacak.

2002 sayımlarına göre Rusya'da 5 milyon 554 bin Tatar bulunuyor. 2010 sayımının sonuçları da merakla bekleniyor.

BASKILAR DA GÜNDEMDEYDİ

Öte yandan, Kuran-i Kerim tilaveti ile başlayan forumun asıl konusu, müslümanlara yönelik baskılar ve bu baskılara karşı alınması gereken önlemlerdi. İlk konuşmayı yapan Tataristan lideri Rüstem Minnihanov, Rusya'da Ruslardan sonra en fazla nüfusa sahip ikinci halk konumunda bulunan Tatarların birliğinin ve beraberliğinin artırılması için bu tür forumların sürekli yapılacağını belirtti.

Forumda konuşan Tataristan müftüsü ise Müslüman sporcuların sorunlarına değinerek, ülke içerisinde düzenlenen yarışmalarda Müslüman sporcuların inançlarına uygun kıyafetlerle mücadele edebilmesi ve onlar için helal yiyecek seçeneği olması gerektiğini söyledi. Dünya Tatar Kongresi Yürütme biriminin başkanı Renat Zakirov ise, Rusya'nın çeşitli bölgelerinde Tatar din adamlarının ve imamların üzerinde baskı kurulduğunu kaydetti, bu durumun acil bir şekilde ele alınmasını istedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?