banner39

Tatbikatın hedefi Türkiye iddiası

ABD, İsrail ve Yunanistan’ın Akdeniz’de ortak yaptığı Noble Dina tatbikatının senaryosundaki ‘düşman güçlerinin’ Türk Hava Kuvvetleri’ne benzediği öne sürüldü .Yunan basınına göre, tatbikatın amacı Rumlara ait doğalgaz platformlarına yapılacak saldırıya nasıl karşı konulacağı planlamak

Avrupa 02.04.2012, 08:25 02.04.2012, 09:41
Tatbikatın hedefi Türkiye iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan, İsrail ve ABD’nin Doğu Akdeniz’de geçen hafta başladıkları “Noble Dina” adlı hava, deniz ve denizaltı tatbikatıyla ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı. Geçen hafta pazartesi günü başlayan ve 5 Nisan’a kadar sürecek tatbikatın ilk aşaması Antalya’nın Kaş ilçesi karşısındaki Meis Adası ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında gerçekleştirildi. Kıbrıs’ın güneyi ve İsrail’in Hayfa limanında devam edilecek tatbikata Yunanistan dört adet F-16 savaş uçağı 1 fırkateyn ve 1 denizaltı ile katılıyor. ABD tarafından ise 6’ncı Filo tatbikatta yer alıyor. Tatbikata üç ülkeden toplam 10 adet savaş gemisi ve hava araçları katılıyor.

ANKARA TEPKİLİ

Yunanistan’dan yayın yapan Defencenet isimli askeri haber sitesine konuşan Yunan kaynaklar, tatbikatta kullanılan simülasyonda düşman güçlerinin Türk Hava Kuvvetleri’yle aynı özellikleri taşıdığını söyledi. Siteye göre, tatbikatın planları ise “Akdeniz’deki doğalgaz ve petrol platformlarına yapılan bir düşman saldırısı karşısında denizaltında, üstünde ve havada nasıl karşılık verileceği” senaryosu üzerine kuruldu.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin İsrail’le ortak bir şekilde Doğu Akdeniz’de doğalgaz sondaj çalışmaları yapması bölgede tansiyonu yükseltmişti. Ankara’nın sert tepkisine İsrail ve Rum Kesimi de aynı şekilde karşılık verince Akdeniz’de “sıcak temas” ihtimalinden bile söz edilmişti.

TÜRKİYE'YE MESAJ

Yunan basınında da böyle bir sürecin arkasından bu senaryo üzerinden ABD’nin de katılımıyla bir tatbikat yapılmasının “Türkiye’ye net bir mesaj verdiği” yorumları yer aldı. 2011 yılına kadar ABD ile İsrail arasında yapılan “Noble Dima” tatbikatına, Yunanistan ilk kez geçen yıl Tel Aviv yönetimi tarafından davet edilmişti. 2009 yılına kadar Akdeniz’de ABD, İsrail ve Türkiye arasında “Güvenilir Denizkızı” tatbikatı yapılıyordu. Ancak Türkiye ile İsrail arasındaki gerilim sonucunda bu tatbikat sona erdi. Güvenilir Denizkızı daha çok bir ararma-kurtarma tatbikatı niteliğindeyken, Noble Dina’nın daha çok askeri nitelik taşıdığı belirtiliyor.

TÜRKİYE'DEN "ANADOLU KARTALI" CEVABI

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgedeki sıcak gelişmeler doğrultusunda Konya merkezli “Anadolu Kartalı Tatbikatı”nı Akdeniz’e genişletti. Bugün başlayacak ve 13 Nisan’a kadar sürecek tatbikata daha önce Akdeniz dahil edilmiyordu. Bu yıl, Akdeniz ve Orta Anadolu’nun tatbikat bölgesi kapsamına alınması, sıcak gelişmelerin yaşandığı bölgeye verilecek mesaj olarak değerlendirildi. Kıbrıslı Rumların Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri Türkiye’nin tepkisine neden olmuştu. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Rumların krizi tırmandırmaya cesaret edemeyeceklerini ifade etmişti. Ayrıca Suriye krizinini ve İran’ın Akdeniz’e savaş gemileri gönderebileceği iddialarının da TSK’nın bu kararında etkili olduğu belirtildi. VATAN’a bilgi veren askeri kaynaklar da, tatbikatın kapsamına bu yıl Akdeniz’in alınmasını, “bölgeye verilecek bir gözdağı mesajı” olarak değerlendirdi.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?