banner39

banner35

"Tehlikeyi hafife almayın"

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantının hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

Avrupa 29.12.2021, 19:50
"Tehlikeyi hafife almayın"

Lauterbach, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, halkı mesafe kurallarına dikkat etmeye ve mümkün olan her yerde temasları azaltmaya çağırdı.

"Tehlikeyi hafife almayın." uyarısında bulunan Lauterbach, "Yılbaşı gecesini lütfen çok küçük bir grup halinde kutlayın ve birbirinizi tehlikeye atmayın. Çünkü şu anda bildirilen Omicron vakaları şu anda içinde bulunduğumuz tehlikenin hafife alındığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

"Resmi rakamların 2-3 katı vaka olabilir"

Vaka sayılarının resmi açıklamaların aksine iki ya da üç katı fazla olabileceğini vurgulayan Lauterbach, "Gerçek vaka sayıları muhtemelen şu andakilerin iki ila üç katıdır." dedi.

Lauterbach, buna gerekçe olarak Noel ve yılbaşı dolayısıyla az sayıda test yapılmasını göstererek geciken raporlamalar nedeniyle resmi rakamların Omicron vakalarını doğru bir şekilde yansıtmadığını ifade etti.

Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, yeni vaka sayılarıyla ülkedeki toplam Kovid-19 vaka sayısı 7 milyon 66 bin 412'ye yükseldi, aktif vaka sayısı da 677 bin 800 olarak kayıtlara geçti.

Omicron vaka sayısı ise 13 bin 129 olarak tespit edildi.

Son 24 saatte 414 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 111 bin 219'a çıktı.

İki doz Kovid-19 aşısı olanların sayısı 59 milyon 100 bine ulaştı.

Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, Almanya'nın gelecek yıl düşük ve orta gelirli ülkelere 75 milyon Kovid-19 aşısı bağışlamayı planladığını söyledi.

Schulze, yerel basına verdiği demeçte, "Önümüzdeki yıl en az 75 milyon doz aşı bağışlamayı planlıyoruz." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?