banner39

Televizyonda bağımsızlık düellosu

İskoçya'da bağımsızlık referandumuna 6 hafta kala bağımsızlık yanlısı İskoçya Başbakanı Alex Salmond ile bağımsızlık karşıtı Alistair Darling televizyonda kozlarını paylaştı.

Avrupa 06.08.2014, 21:12 06.08.2014, 21:12
Televizyonda bağımsızlık düellosu

İskoçya bölgesel hükümetin başbakanı, ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri ve "Evet İskoçya" kampanyasını yürüten Alex Salmond ile İngiltere'nin eski Maliye Bakanı ve İngiliz hükümetinin desteklediği "Birlikte Daha İyiyiz" kampanyasını yürüten Alistair Darling, bir İskoç televizyon programında ülkenin geleceğini tartıştı.

"Ömrümün yarısından fazlasında İskoçya, bizim Westminister'da seçmediğimiz partiler tarafından yönetildi" diyen Salmond, kendi seçmedikleri partilerin yıllarca İskoç halkını çeşitli vergilendirmelere tabi tuttuğunu vurguladı.

Salmond, "Benim burada belirtmek istediğim şey çok basit. Kimse, İskoçya'yı, İskoçya'da yaşayan ve çalışan kişilerden daha iyi yönetemez" dedi.

İskoçya'nın bağımsız olması halinde başarısız olacağını düşünen çok az kişinin olduğunu belirten Salmond, "18 Eylül'de hayatımızın fırsatını elde edeceğiz. Buna iki elle tutunmalıyız" şeklinde konuştu.

İngiliz hükümetinin desteklediği "Birlikte Daha İyiyiz" kampanyasının lideri Darling ise, referandumun İskoçya'nın geleceği hakkında olduğunu, vatanseverlikle ilgili olmadığını savundu.

Referandumda kullanılacak "İskoçya'nın bağımsızlığına hayır" oyu değişikliğe hayır anlamına gelmez" diyen Darling şunları söyledi:

"Öyle anlar vardır ki, bazen ailemizin, ülkemizin iyiliği için 'hayır' diyebilmek en iyisidir. 6 hafta içerisinde İskoçya için en büyük kararı vereceğiz. Şunu hatırlayın; eğer Birleşik Krallık'tan ayrılmaya karar verirsek,

bunun geri dönüşü yok, ikinci bir şans yok. İnançla, gururla bağımsızlığın risklerine 'hayır, teşekkürler' diyelim."

REFERANDUM 18 EYLÜL'DE

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan bağımsızlık referandumu 18 Eylül'de yapılacak. Referandumda İskoç halkına, "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı " sorusu yöneltilecek.

Referandumdan "evet" sonucu çıkması ve müzakerelerde anlaşılması halinde İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan tam bağımsızlığının 2016 yılından önce gerçekleşmesi öngörülmüyor. Referanduma yaklaşık 4 milyon İskoç'un katılması bekleniyor.

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?