banner39

'Thatcher'ın cenazesini ihaleye çıkaralım!'

İngiltere'nin eski başbakanı için İngiliz solcular ağızlarına geleni söylüyor. Bunlardan en ilginci ise özelleştirmeyi İngiliz halkının gündemine sokan Thatcher'in cenazesinin özelleştirilip en düşük fiyata verilmesi!

Avrupa 09.04.2013, 13:37 09.04.2013, 18:18
'Thatcher'ın cenazesini ihaleye çıkaralım!'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'nin eski başbakanlarından Margaret Thatcher'ın 87 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından ülkede sevinç ve yas bir aradaydı. Birleşik Krallık'ın birçok yerinde sevinç gösterileri düzenlenirken, ülkenin önde gelen siyasetçi ve sanatçılardan Thatcher hakkında yapılan yorumların ardı arkası kesilmedi.

Ölüm haberi İskoçya ve Kuzey İrlanda gibi yerlerde sevinç meydana getirdi. 'Cadıdan kurtulduk' sloganları atan insanlar, sosyal medyada da Thatcher'ın ölümüne yönelik ilginç yorumlar yaptı. Bu yorumlar içinde İngiliz sinema yönetmeni Ken Loach'ın yorumu, yorumların en ilginciydi. Ken Loach, Demir Lady'nin cenaze törenin ihaleye açılmasını ve en düşük teklifi veren firmaya cenazenin ihale edilmesini teklif etti.

Hiç çekinmeden konuşmasıyla dikkat çeken Loach, "Margaret Thatcher, modern zamanların en bölücü ve zararlı başbakanıydı. Kitlesel işsizlik, fabrika kapatma, telef olmuş bir toplum- bütün bunlar onun mirası. O bir savaşçıydı ve onun düşmanı İngiliz işçi sınıfıydı" diye konuştu. Onun zaferleri İşçi Partisi'nin ve sendikaların çürük liderleri tarafından destek buldu diyen Loach, Tony Blair'ı da onun destekleyen bir maymun olarak niteledi.

Thatcher'in Mandela'yı bir terörist olarak çağırdığını hatırlayın diyen Loach, "böyle birisine nasıl saygı gösteririz?" dedi.

Thatcher döneminin konularını ele alan filmlerinde Loach, alt sınıfların ve yoksulların hayatlarını konu almıştı.

Demir Lady olarak anılan  ve birçokları tarafından sempatiyle bakılan Thatcher, demir yumruk politikaları sebebiyle,  en çok da sol görüşlüler tarafından nefretle bakılıyor. 

Thatcher, 1980'li yıllarda batılı ülkelerinde devletin iktisadi yatırımlardan çekilmesi, özelleştirme, serbest pazar ekonomisinin desteklenmesi ve işçi haklarının törpülenmesi ile kendisini gösteren neoliberal siyasetin Birleşik Krallık'taki uygulayıcısıydı.

Ülkesi içinde sol muhalefetle, uluslararası alanda ise Soğuk Savaş kapsamında Doğu Bloğu ülkeleriyle mücadele yürüttü. O dönem için radikal sayılabilecek sağ politikaları taviz vermeden uygulaması nedeniyle kendisine Demir Lady lakabı takılmıştı.

ABD'NİN LİDERİ 

Thatcher için "ABD'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden yapılandırılacak Avrupa için belirlediği beş liderden biri" olarak söz ediliyor.

2009 yılında Sabah'tan Nur Batur, 'Gladio' konusunu soruşturmak üzere gittiği İtalya'da eski cumhurbaşkanı Francesco Cossiga ile konuşurken Margaret Thatcher ile ilgili bu gerçeği ortaya çıkarmıştı.

İtalyan liderinin anlattığına göre 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa yeniden şekillenirken ABD'ye çağrılan genç lider adayları arasında o da vardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?