The Guardian, İslam haberlerini yoruma kapattı

The Guardian gazetesi mülteci ve İslami haberlerle ilgili çok sayıda ırkçı ve taciz içeren mesajlar paylaşılmasının ardından bu haberlerle ilgili yorum seçeneğini yasakladı.

The Guardian, İslam haberlerini yoruma kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz The Guardian gazetesi, 'zehirli' olarak tanımladığı yorumlar sebebiyle internet yayınındaki ırk, sığınmacı ve İslam gibi başlıkları yoruma kapatma kararı aldı.

Russia Today'in haberine göre, yoruma kapatılan başlıkların altına daha önce gelen yorumların çoğunluğunun ırkçı içeriklere sahip olduğunu belirten Guardian Genel Yayın Yönetmeni Mary Hamilton,"Yorumların büyük çoğunluğu ırkçılık yönünde; hassas konuları hiçe sayar nitelikte yada yazının yazarını taciz eden söylemler içerirken çıtanın altındaki ifadeler konuya çok az bir katkı sunuyor ve okuyucularımızla çalışanlarımız arasında dehşet ve kaygı yaratıyor” dedi.

Yoruma kapatma kararı Guardian'ın İngiltere, ABD ve Avustralya'daki yayınlarının tamamını kapsayacağı belirtildi.

Buna benzer kararı 2014'ün Ağustos ayında CNN televizyonu haber sitesi almıştı.

CNN kanalı ABD'nin Missouri bölgesindeki siyahi bir gencin polisler tarafından öldürülmesi sonucu patlak veren Ferguson protestoları sırasında haber sitesini ırkçı söylemler nedeniyle yorumlara kapatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 11:46
banner53
YORUM EKLE

banner39