banner15

The Sun gazetesine uyarı : Çarpıtma !

İngiliz Bağımsız Basın Standartları Örgütü IPSO, gazetenin Paris saldırılarının ardından yayımladığı ve ülkedeki her 5 Müslümandan birinin IŞİD'e sempati duyduğunu iddia eden haberinin "yanıltıcı" olduğuna hükmetti

The Sun gazetesine uyarı : Çarpıtma !

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz Bağımsız Basın Standartları Örgütü (IPSO) The Sun gazetesinin Paris'teki terör saldırılarının ardından yayımladığı ve ülkedeki her 5 Müslümandan birinin IŞİD'e sempati duyduğunu iddia eden haberinin "yanıltıcı" olduğuna hükmetti.

IPSO, gazetenin 23 Kasım nüshasında birinci sayfadan verdiği "5 Müslümandan biri Cihatçı" başlıklı haberle ilgili kendisine ulaşan 3 binden fazla şikayet üzerine başlattığı incelemeyi sonuçlandırdı.

Haberin “doğruluk” kriterini ihlal ettiğini belirten IPSO, içerikte yer verilen anketin sunuluşunun da yanıltıcı olduğuna hükmetti.

The Sun, Paris'te meydana gelen terör saldırılarının ardından 23 Kasım'daki sayısında, bir ankete dayanarak yayımladığı haberde, İngiltere’de her 5 Müslümandan birinin IŞİD’e katılmak için ülkeyi terkedenlere sempati beslediğini iddia etmişti.

Gazete, haberinde Cihatçı John olarak bilinen ve infaz videolarıyla kamuoyunun gündemine giren İngiliz IŞİD militanı Muhammed Emwazi’nin fotoğrafına da yer vermişti.

IPSO, haberin dayandırıldığı ankette sorulan sorular ile haberdeki iddiaların uyuşmadığına dikkati çekerek, ankette sempatiyle ilgili soruda IŞİD’ten söz edilmediğinin altını çizdi.

Ankette, “İngiltere’yi terk edip Suriye’deki savaşçılara katılanlar” ifadesi kullanılırken, The Sun bu ifadeyi "IŞİD'e katılanlar" şeklinde değiştirmişti.

“Gazete anket sonuçlarını yansıtırken gerekli dikkati göstermemiş, sonuç olarak da haber önemli ölçüde yanıltıcı olmuştur” ifadesinin de yer aldığı IPSO kararının metni, yasal zorunluluk gereği gazetenin bugünkü sayısında 2. sayfadan yayımlandı.

IPSO’dan yapılan açıklamada, Suriye’ye gidenler ile orada savaşanlar, bu bireylere duyulan sempati ile bu bireylerin eylemlerine destek vermek, IŞİD’in ideolojisine kapılanlar ile bu ideolojinin kendisi arasında önemli farklar olduğu, The Sun'ın bu ayrımları gözardı ettiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 14:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48