banner15

The Sun gazetesinin İslamofobiyi körüklemesine tepki

İngiliz Sun gazetesinin Müslüman anketi iddiasıyla verdiği İngiltere'deki beş Müslümandan biri cihat sempatizanı haberine tepkiler büyüyor

The Sun gazetesinin İslamofobiyi körüklemesine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Her beş İngiliz Müslüman'dan birinin cihat sempatizanı olduğu anket çalışmasını baş sayfaya taşıyan gazeteye tepkiler artıyor.

The Sun gazetesi tarafından yapılan anketin sonuçları açıklanırken "sempati" kelimesinin kullanılması eleştirildi. Anket açıklamasında "Suriye'deki savaşa katılmak"tan neyin kastedildiğinin net olmadığını belirtildi.

Bağımsız Basın Standartları Organizasyonu (IPSO) pazartesi günü yapılan haberin ardından 450 şikayet telefonu aldıklarını söyledi. Böyle bir anket yapabilmek için 2,7 milyon Müslüman'ın yaşadığı İngiltere'de onbinlerce pounds harcanması gerektiği her birinin tek tek telefonla aramanın bile çok büyük bir mali külfet olduğu öne sürüldü. Gazete anketin sadece soyadında İslami öğeler olan insanlardan seçtiği az sayıda insanla bu anketi gerçekleştirdiğini bunun geneli yansıtmadığı bildirildi.

İskoç hükümetinin bakanı Humza Yusuf bir makale yayınlayarak, gazetenin yaptığının Müslümanları daha fazla risk altına soktuğunu söyledi.

İngiltere Müslüman Konseyi genel sekreteri Dr. Şuja Şafi, "İngiliz Müslümanlarının büyük çoğunluğunu terörizme yandaş gösteriyor, birçok Müslüman bu ankete inanmayacaktır " dedi. Şafi, "IŞİD gibi bir gruba sempati duyan bir kişi bile çok kişi demektir. Sun gazetesinin haberindeki gibi şüpheli başlıklar atmak sorunu çözmeye yardımcı olmuyor. IŞİD stratejisi toplumlar arasında korku biriktiriyor. Onların oyunlarına gelmemeliyiz" dedi.

#1in5Muslims hesabıyla Sun gazetesinin bu anketi ile alay eden gençlerden bazıları, "İslamofobiyi köpürterek rant sağlamaya çalışanlar yüzünden bağnaz ırkçı narsistler mağdur oldu "yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 13:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35