Theresa May İngiltere'nin muhtemel başbakanı

İngiltere Başbakan adaylarından Andrea Leadsom yarıştan çekildiğini açıkladı, böylece Theresa May tek aday oldu

Avrupa 11.07.2016, 14:28 11.07.2016, 17:50
Theresa May İngiltere'nin muhtemel başbakanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de yapılacak olan başbakanlık seçimlerinde aday olan Andrea Leadsom yarıştan çekildiğini açıkladı. Yeni Demir Leydi lakaplı Theresa May şu an tek aday kaldı. Leadsom ayrıca "Theresa May'e başarılar diliyorum ve kendisine tam desteğimi veriyorum" dedi.

İngiltere'de Muhafazakâr Parti'nin başbakan adayının "annelik" konusunda söylediği sözler tepki almıştı.

İngiltere’de başbakan adayları arasında yer alan Andrea Leadsom'un yarıştan çekilmesiyle birlikte İçişleri Bakanı Theresa May’in Muhafazakâr Parti'de yeni lider olduğu açıklandı. May’ın yakın zamanda Başbakan David Cameron’dan boşalacak koltuğa oturması bekleniyor.

Andrea Leadsom'un yarıştan çekilmesiyle, başbakanlık ve Muhafazakar Parti liderliği için tek aday kalan Theresa May, Brexit karşısındaki tutumunu seçim kampanyalarında çok fazla dile getirmedi.

THERESA MAY KİMDİR?

Oxford Üniversitesi Coğrafya Bölümü mezunu olan Theresa May (59), 1997 yılında parlamentoya girdi.

İngiltere’nin AB üyeliği referandum sürecinde, ayrılma karşıtı kampanya yürüten May, 2010’dan beri İçişleri Bakanı.

BREXİT KARŞITI BAŞBAKAN ADAYI

ITV kanalında yayınlanan "Peston on Sunday Show" adlı programa katılan İngiltere'de başbakan adaylarından İçişleri Bakanı Theresa May, AB referandumu sürecinde, ülkenin birlikte kalmasından yana kampanya yürüttüğü halde başbakanlık koltuğuna aday olmasına yönelik eleştirilere ilişkin, ülkesinin Brexit destekçisi başbakandan çok daha fazlasına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Partideki duruşu, disiplini ve sert mizacı dolayısıyla Thatcher’a benzetilen May, İngiliz basınında “yeni Demir Leydi” olarak anlıyor. May’in liderlik yarışı İngiltere'nin 23 Haziran'daki AB referandumunun ardından, Başbakan David Cameron'ın istifa kararı almasından sonra başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?