banner15

TİKA’nın Kosova'da kurduğu çadır saldırıya uğradı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Kosova'nın başkenti Priştine'de kurduğu çadır saldırıya uğradı.

TİKA’nın Kosova'da kurduğu çadır saldırıya uğradı

Priştine’nin “Zahir Pajaziti” meydanında mensubiyet ayrımı yapmaksızın  Kosovalı girişimci kadınların ürettikleri yöresel ürünlerin  sergilenmesi  amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı-TİKA tarafından Salı günü kurulan çadır iki gece ard arda saldırıya uğradı.  Saldırganlar hatta fuarı örgütleyen bayanın çadırdan uzaklaşması için tehdit etti.


İlk gece çadıra ölüm tehditlerinin yazılı olduğu küçük afişler asıldı. Gece ise çadırın ön tarafında yer alan TİKA logoları yakıldı.

Bu durumdan hareket ederek İçişleri Bakanı Yardımcısı Selami Shkodra,  TİKA Kosova Koordinatörü Hasan Burak Ceran eşliğinde  bugün  TİKA tarafından Priştine meydanında  kurulan ve “Birlikte Yapabiliriz” motosu altında  kurulan çadırı  ve oradaki kadın girişimcileri ve ürünlerini ziyaret etti.


İki gece ard arda yaşanan olay nedeniyle tedirginliğini dile getiren Bakan Yardımcısı Shkodra,  bu şiddet olayını kınayarak,  zanlıların adalet huzuruna çıkarılacağını vaat etti.


Shkodra, “Bu gibi zararlar olmamalı ve  bunu yapanlar  cezalandırılacaktır. İçişleri Bakanlığı  bu organizasyonun sonuna kadar desteğini sunacak  ve organizatörlere teşekkür etmektedir” şeklinde konuştu.


Kosova Polisinin  işini profesyonelce yaptığını da söyleyen Shkodra, dostların ve bu kadınların huzursuz edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.


Bu arada İçişleri Bakanı Yardımcısı  fuarı ucdan uca gezip kadın girişimcilerini  işlerine devam etmelerinde teşvik etti ve geleneksel kültürü tanıttıkları için teşekkür etti.


Bakan Yardımcısı Shkodra aynı zamanda  TİKA temsilcilerine çadıra ve Türkiye devlet sembollerine saldıranların kimliğinin  tespit edilmesinde elden geleni yapacaklarını  vaat ederek,  bu gibi olayların TİKA ile işbirliğini durduramayacağını, hata  daha da ilerleteceğini sözlerine ekledi.


TİKA Kosova Koordinatörü Hasan Burak Ceran  da Kosova kurumları özellikle de İçişleri Bakanı Yardımcısı Shkodra’ya teşekkür ederek,  çadıra saldıran zanlıların kimlik tespitine yardımcı olacak  bazı ayrıntıları verdi.


Ceran, ürünlerini satabilmeleri için kadın girişimcilere yardım sunmak amacıyla TİKA’nın kurduğu bu çadıra saldırılmasından tedirginliğini dile getirerek, aynı zamanda bu  olayın  değişik alanlarda Kosova’ya yardımın sunulmasını hiç kimsenin durduramayacağı teminatını verdi. 

Kaynak: Kosovahaber

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 19:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48