banner15

Times'tan 'Balyozcuları' sevindirecek haber

Son günlerde Türkiye ile ilgili ilginç haberlere imza atan İngiliz gazetesi Times, şimdi de Balyoz davasına el attı. Gazetenin kılavuzu Gareth Jenkins.

Times'tan 'Balyozcuları' sevindirecek haber

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davasına karşıtlığıyla bilinen İngiliz gazeteci Gareth Jenkins şimdi de Balyoz davasının temelsiz olduğunu İngiltere'de yaymaya çalışıyor. Times gazetesinin muhabirine konuşan Jenkins, Ergenekon davası gibi Balyoz'un da asılsız olduğunu savunuyor.

İngiliz Times gazetesi, darbe planlamakla suçlanan generallerin yargılandığı davanın özünde tahrif edilmiş kanıtların bulunduğunu yazdı. İngiliz Times gazetesi, Türkiye'de görülmekte olan balyoz davasını mercek altına aldı.

Alexander Christie-Miller imzalı haberde, darbe planlamakla suçlanan generallerin yargılandığı davanın özünde tahrif edilmiş kanıtların bulunduğu kaydediliyor.

2003 yılındaki darbe hazırlığı iddiasıyla oluşturulan ve NATO'nun ikinci en büyük ordusundan 195 generalin yargılandığı davadaki kanıtların ''bariz tutarsızlıklar'' içerdiğini, bunun da bazı zanlıların komploya uğradığı izlenimi verdiğine dikkat çeken Times muhabiri, ''Örneğin'' diyor, ''Darbe planlarına ilişkin 2002 Aralık ayı tarihli bir belgede Türk Gençlik Birliği adlı bir derneğin adının yer alıyor. Oysa dernek 2006'da kurulmuş'' diye de devam ediyor.
Haberin devamı ↓reklam

Ayrıca habere göre, dosyada planın hazırlandığı tarihte varolmayan hastaneler, kurumlar ve hatta bir NATO üssüne göndermeler de var.

Aynı haberde, bir zanlının bir CD üzerindeki el yazısının mekanik olarak taklit edilmiş olabileceğine ilişkin bilirkişi raporuna da atıf var.

Bir başka zanlı subay ise, Türkiye'de darbe belgeleri hazırladığı iddia edilen dönemde, İngiltere'de savunma akademisinde görevliymiş.

Geçen ay ordunun komuta kademesinde yaşanan istifaları hükümetle ordu arasındaki iktidar mücadelesinin de sonu anlamına geldiğine ilişkin bir işaret olarak yorumlayan Miller, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner'in açıklamasındaki, ''tutuklamaların evrensel hukuk, adalet ve vicdan kurallarıyla bağdaşmadığı eleştirisini'' de aktarıyor.

'YA ZAMAN MAKİNESİ YA DA UYDURMA'

Haberde görüşlerine yer verilen Johns Hopkins Üniversitesi'nden Gareth Jenkins ise, ''Ya bu belgeleri yazanların bir zaman makinesi vardı ya da bunlar uydurma'' diyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 09:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35