banner39

Times'teki ilana İngiltere'den de tepki geldi

İngiltere'deki akademik çevreler ve bazı kuruluşlar, gazeteye mektup göndererek Gezi Parkı konulu ilana tepki gösterdi.

Avrupa 02.08.2013, 09:31 02.08.2013, 09:34
Times'teki ilana İngiltere'den de tepki geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taksim Gezi Parkı gösterileriyle ilgili İngiliz The Times gazetesinde yer alan ve bazı ünlü isimlerin imzasını taşıyan ilana İngiltere içinden tepkiler geldi. İngiltere'deki akademik çevreler ve bazı kuruluşlar, tepkilerini gazetenin editörü John Witherow'a gönderdikleri mektupla ifade etti.

Forward Thinking isimli yardım kuruluşunun kurucusu ve direktörü Oliver McTernan, gazeteye gönderdiği mektubunda ilanın gerçeklerle bağdaşmadığını ve ilanda kullanılan dilde inanılmaz bir basiretsizlik örneği sergilendiğini belirtti. McTernan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "diktatör" olarak nitelemenin uygun olmadığını ve ilana imza atanların niyetlerinin sorgulanmasına davet çıkardığını ifade etti.

McTernan mektubunda, demokratik olarak seçilmiş bir hükümetin politikalarının ve eylemlerinin sürekli sorgulama ve gerektiğinde medya eleştirisi altında olmasının bekleneceğini dile getirdikten sonra şu görüşlere yer verdi:

"Özgür basın, tam işleyen ve hesap veren demokrasinin asli garantisidir. Ancak eleştiriler, spekülasyon ya da önyargılar temelinde değil, gerçekler temelinde kurulmalıdır. Geçen hafta, Times'ta yer alan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümet karşıtı gösterilerle ilgili tutumunu eleştiren açık mektup şeklindeki ilan, gerçeklerle çok da bağdaşmamış ve kullandığı dilde inanılmaz bir basiretsizlik göstermiştir. Son seçimde oyların yüzde 50'den fazlasını kazanmış olan Sayın Erdoğan'ı diktatör olarak nitelemek ve AK Parti tarafından Başbakan'ı desteklemek için düzenlenen hükümet yanlısı büyük gösterileri Nazi partisinin mitingleriyle karşılaştırmak yalnız uygunsuz olmamıştır; aynı zamanda ilana imza atanların muhakeme ve niyetlerini de sorgulamaya davet etmektedir."

McTernan mektubunu, "Dengesiz görüşlerin ilanlarına yer vermeniz, bu dengesizliği gazetede düzeltme çabaları olmaması Times'ın editöryal politikalarının etik standartlarının üzücü bir yansımasıdır" sözleriyle bitirdi.

DİKTATÖR DEMEK ACINASI BİR DURUMDUR

Gazeteye mektup gönderen bir başka isim de İngiltere'deki Müslüman Sosyal Bilimciler Birliği Başkanı ve Uluslararası İslami Düşünce Enstitüsü Londra Ofisi Direktörü Anas Al-Shaikh Ali oldu.

Ali, gazetecilerin haber hazırlarken adil olması ve her görüşe yer vermesi gerektiğini hatırlatarak, "Türk hükümetinin Gezi Parkı göstericilerine davranışı ile ilgili The Times'ta 24 Temmuz'da yayımlanan açık mektupta durum böyle olmamıştır" dedi.

"Mektup asılsız suçlamalar ve yanlış bilgilere dayanmaktadır" diyen Ali, "Yüzbinlerce Türk seçmenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerine katılıp seçimde kullandıkları oyların arkasında durmalarını Nazilerinki gibi kural tanımaz zor kullanma eylemlerine benzetip suç isnat etmek kabul edilemez ve iftira niteliğindedir. Bu kişiler suç işlememişlerdir, hiç kimseye ya da gruba karşı hiçbir ırkçı ve karalayıcı dil kullanmamışlardır" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin her 4 yılda bir tüm dünyaca tanınan seçimlerin yapıldığı anayasal bir demokrasi olduğunun altını çizen Ali, "Her demokraside olduğu gibi hükümet karşıtı göstericiler fikirlerini ifade etmek için seçim sandığına gidebilirler. Türk vatandaşları, doğru demokratik kanalları kullandıkları takdirde, kişisel özgürlüklerinden mahrum değildir. Şiddet gösterilerine başvurmak bu kanallardan biri olamaz ve kabul edilebilir bir yöntem değlidir" diye yazdı.

İngiliz The Times gazetesi 24 Temmuz tarihli sayısında, Başbakan Erdoğan'a hitaben yazılmış ve ticari ilan olarak tam sayfa yayımlanan bir mektuba yer vermişti. Mektubun altında aralarında aktör, aktris, yapımcı ve yönetmenlerin bulunduğu 30 kişinin ismi yer almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?