Timoşenko yine serbest kalamadı

Ukrayna eski başbakanlarından Timoşenko'nun tedavi amacıyla Almanya'ya gitmek üzere serbest bırakılması için parlamentoya sunulan tasarı reddedildi

Timoşenko yine serbest kalamadı

Dünya bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da halen tutuklu bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasına olanak tanıyacak tasarının mecliste reddedilmesi, ülkenin Avrupa Birliği (AB) entegrasyon sürecine darbe vurdu.

Kronik bel ağrılarından muzdarip Timoşenko'nun tedavi amacıyla Almanya'ya gitmek üzere serbest bırakılması için parlamentoya sunulan tasarının oylaması sırasında ''Ayıp!" ve "Rezalet!'' diye sloganlar atan muhalif parti milletvekilleri, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e bir kararnamesiyle çıkararak Timoşenko'yu affetmesi çağrısında bulundu.

Tasarının reddedilmesinden sonra parlamentoda duygusal bir konuşma yapan muhalefet lideri Arseniy Yatsenyuk, Yanukoviç'i "Ukrayna'nın AB ile yakınlaşmasına engel olmakla" suçladı.

Devlet Başkanı Yanukoviç'in Bölgeler Partisi milletvekilleri, iki ABD elçisinin konuya çözüm bulabilmek amacıyla aylardır lobi faaliyetleri yürütmesine rağmen Timoşenko'nun serbest bırakılması için parlamentoya sunulan 6 tasarıdan birinde bile lehte oy kullanmamıştı.

Parlamentodaki oylama, Ukrayna'nın AB'ye üyelik sürecinde önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyordu.

Devlet Başkanı Yanukoviç'in hala Timoşenko'yu affetmek ya da tasarının gelecek hafta parlamentoda kabul edilmesini sağlamak için 28-29 Kasım'da AB Dönem Başkanı Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne kadar vakti bulunuyor.

AB dışişleri bakanları, birkaç gün önce Ukrayna'ya Ortaklık Anlaşması'nın imzalanabilmesi için halen tutuklu bulunan Timoşenko'nun serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

AB Timoşenko'nun tedavi görmek için Almanya'ya gitmesine izin verilmesini talep ederken Rusya da Ukrayna'nın, "AB yörüngesine" girmesini engellemek için yoğun baskı uyguluyor. Ticari yaptırım ve enerji arzı konularını pazarlık unsuru olarak kullanan Rusya, kendi liderliğinde oluşturmayı öngördüğü gümrük birliğine Ukrayna'nın da dahil olmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 16:51
banner53
YORUM EKLE

banner39