banner39

Tito ölmeden önce Müslüman oldu mu?

Tito'nun Müslüman olarak öldüğü iddiası eski Yugoslavya devletlerinin gündemine bomba gibi düştü.

Avrupa 31.03.2010, 11:09 31.12.2018, 07:56
Tito ölmeden önce Müslüman oldu mu?

Nedim Emin-Dünya Bülteni/ Üsküp

Eski Yugoslavya'nın sosyalist lideri Yosip Broz Tito'nun ölümünden 30 yıl sonra, hakkında ortaya atılan iddilara bir yeni iddia daha eklendi. İddianın çıkış noktası Tito'nun mezar taşına sosyalizmin sembolü olan yıldızın konulmaması ve mezar taşına Müslümanların yaptığı gibi doğum ve ölüm tarihinin yazılmaması olduğu belirtiliyor. Buna sebeb olarak da Tito'nun ölmeden hemen önce Müslüman olması gösteriliyor.

Eski Belgrad müftüsü Hamdi Yusufspahiç'e göre Tito'nun mezar taşında yıldız simgesinin olmaması onun mason olduğunu değil Müslüman olduğunu gösteriyor. Zira daha önce eski Yugoslavya ülkelerinde Tito'nun mezar taşında yıldızın olmayışını değişik çevreler, onun mason olmasına bağlıyordu. Yusufspahiç, "Tito'nun Müslüman olması ile alakalı on sene önce çok ciddi kanıtlar elde edildi fakat böyle bir açıklamanın ancak bu günlerde yapılmasının uygun görüldüğünü söyleyebilirim" şeklinde açıklama yaptı.
    
Öte yandan  Tito'nun Müslüman olduğu iddiasının gerçek olabileceğini düşündüren bir açıklama da Tito'nun kabine şefi Berislav Badurin'den geldi. Badurin, "Tito can verirken elinde Kur'ân vardı" diyerek herkesi şaşırttı. Hayatı boyunca Kur'ân'ın mealini üç kez okuduğu belirtilen Tito'nun, İslam hakkında epey malumat sahibi olduğu ifade ediliyor.

Yugoslavya Federal Sosyalist Cumhuriyeti'nin 35 yıl liderliğini yapan komunist lider hakkında daha önce çok değişik iddialar ortaya atılmıştı. Bugün bile Tito'nun doğum tarihi net olarak bilinmemekte. Diğer yandan eski komunist lider hakkında birçok sır perdesini aralayacak bulgular Belgrad'taki arşivlerde sıkı bir şekilde gizleniyor. Mesela Tito'nun Belgrad müftüsü ile yaptığı görüşmenin ses kaydı Belgrad radyosu arşivinde sır olarak saklanıyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?