banner39

Tony Blair ifade verdi

İngiltere Eski Başbakanı Blair, bugün Irak işgali ile ilgili Chilcot Komisyonu'na ikinci kez ifade verdi. Dışarıda ise protestolar durmak bilmedi.

Avrupa 21.01.2011, 18:11 21.01.2011, 18:17
Tony Blair ifade verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak savaşını soruşturan Chilcot Komisyonu'na bugün ifade veren İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair, Irak'taki ölümlerden dolayı "oldukça üzgün" olduğunu söyledi. Blair, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine üzüldüğünü belirtirken, İran'ın nükleer silah geliştirmesiyle ilgili olarak bir de uyarı da bulundu.

Komisyon üyelerinin, "Irak savaşı İran'ın bölgedeki etkinliğini artırdı mı?" sorusuna Blair, "Hayır, sanmıyorum." cevabını verdi.

Soruşturmayı yürüten John Chilcot, Blair'in Irak savaşı öncesi parlamentoda yaptığı ve Irak savaşında ABD'ye yardım etmeleri konusundaki görüşlerinden rahatsız olduğunu aktardı. 

Blair ayrıca, "Eğer Saddam iktidarda kalsaydı, Irak da İran gibi nükleer silah üretme yarışına girecekti." dedi. 

Bu arada Blair'in yargılandığı Parlamento Meydanı'nda çok sayıda gösterici de dışarıda gösteri yaptı. Ellerinde döviz ve pankartlarla soruşturmanın yürütüldüğü Queen Elizabeth II binası önünde toplanan göstericiler Tony Blair ve ABD eski Başkanı George Bush'u protesto etti. Bina önünde ve çevresinde çok sayıda polis de görev yaptı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?