Trump'ın yeni Afganistan stratejisi ne yeni, ne de strateji

Mesele, haşin mi haşin bir arazisi olan Afganistan’ın yabancı bir güç tarafından işgal edilmesidir. Bu ise bir strateji olmayıp olup biten Vietnam’ın kopyasıdır

Trump'ın yeni Afganistan stratejisi ne yeni, ne de strateji

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump, geçen Pazartesi akşamı Fort Meyer Askeri Üssü’nde askeri kamuflajlı erkek ve kadınların huzurunda konuşurken, Taliban ile diğer “terörist” yataklarının (sanctuary) yok edilmesi için Pakistan’a baskı altına alma sözü verdiğinde bilerek ve bilmeyerek bahsettiği de aslında buydu. “Katillerin Amerika’dan saklanacak hiçbir yerleri yoktur...” dedi Başkan.

Afganistan’da ne ile muhatap olduğumuzu anlamanın en iyi yolu ülkeyi havadan görmek.

Size Google Earth’ü açıp Afganistan ve Pakistan sınır hattının uydudan görüntüsüne bakmanız  için bir dakika veriyorum. Tamam mı, baktınız mı? Ne düşünüyorsunuz?

Saklanacak herhangi bir yer gördünüz mü? Uydudan bakış yeterince açık olmayabilir ama Celalabad’ın kuzeyindeki sınır hattı boyunca otomobil seyahati yapmış birisi olarak diyebilirim ki orada düzinelerce sığır ve keçi patikası var ve Allah bilir, gizlenecek kaç mevki vardır. Konuştuğum Afgan köylülerden biri Kunar Nehri’nin yaptığı oyukları, bunların her gün iki ülke arasında sığır kaçakçılığı için kullanıldığını söylemişti. Bunun kendileri için bir problem olduğunu, zira Pakistan’dan kaçak getirilen sığırların deli dana hastalığı taşıdığı ve oranın yerli sığırlarına da bulaştırdığını; birçok çiftçinin komple tüm sürüsünü öldürmek zorunda kaldığını söylemişti. Sınırları engelsiz, sorgusuz sualsiz hatta Afgan ve Amerikalılar tarafından fark edilmeksizin geçen sığır sürüleri ortadayken bana kalırsa Başkan Trump o toplantıdaki askerlere yerine getirilmesi çok zor bir emir verdi.

Öyle bir emir ki Afganistan’da halihazırda konuşlu 8 binden fazla, yola çıkmak üzere olduğu söylenen de 4 bin kadar ABD askerinin asla başaramayacağı bir hedefi ihtiva ediyor. Yani Trump’ın yaptığı konuşma, hakkında hiçbir şey bilmediği bir savaşa dair gaz vermekten fazlası değildi. Gerçi birkaç hafta önce Camp David’deki zirvede Trump’a “yeni” “stratejisi” için “tavsiye” veren generaller de bu savaştan pek anlamıyor. 

Konu ile ilgili Lucion K. Troscott'un analizi için TIKLAYINIZ 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 20:37
banner53
YORUM EKLE

banner39