banner39

Tunus Başbakanı: İngiltere de suça ortak

Tunus Başbakanı Essid, Tunus'ta geçen ay meydana gelen otel saldırılarında İngiltere'nin de suçu olduğunu söyledi

Avrupa 06.08.2015, 10:23 06.08.2015, 12:07
Tunus Başbakanı: İngiltere de suça ortak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus Başbakanı Habib Essid Tunus'taki meydana gelen saldırılardan İngiltere'nin de suçlu olduğunu söyledi.

Independent gazetesinin haberine göre Essid Libya'da Muammer Kaddafi yönetiminin devrilmesinden sonra oluşan kaostan kısmen İngiltere'nin de suçlu olduğunu söyledi. İngiltere'nin Libya'dan ülkesine IŞİD militanlarının sızmasını durdurma sorumluluğu olduğunu vurguluyor.

Essid Kaddafi yönetimine karşı girişilen hava saldırılarında başı çeken İngiltere'nin tek suçlular olmadıklarını söylemekle birlikte "sorunun bir parçası olduklarını" kaydediyor.

BARDOT MÜZE SALDIRISI

Habib Essid bunun Fransa ve İngiltere'nin Tunus'un Libya sınırını denetleme sorumluluğu olduğu anlamına gelip gelmediği sorusuna "Evet bir sorumlulukları var. Terör sınır tanımıyor" karşılığını verdi.

İngiliz polisi tarafından Tunus'un Sousse kentindeki saldırıyla, daha önce Bardo Müzesi'ne yapılan 22 kişinin öldüğü saldırı arasında bağlantı olduğu iddia edildi.

Tunus polisine yardım için bu ülkeye görevliler yollayan Londra Emniyet Müdürlüğü Scotland Yard'dan Richard Walton'ın iki saldırı arasında kurulan bağın güçlü kanıtlara dayandığını söylediği ancak başka ayrıntı vermediği kaydediliyor.

Tunuslu yetkililerinse Sousse saldırısını düzenleyen Rezgui'nin Bardo Müzesi'ne saldıranlarla aynı dönemde Libya'da eğitim gördüğünü söylediği aktarılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?