Türk-Alman Yazarlar Birliği kuruldu

Almanya'da yaşayan Türk yazarlar, Türk dili ve kültürünün özelliklerini sanat yoluyla Alman toplumuna taşımayı amaçlayan bir birlik kurdu.

Türk-Alman Yazarlar Birliği kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'ya göçün 50. yılı nedeniyle Köln'de biraraya gelen Türk yazarlar, burada düzenledikleri basın toplantısında 'Türk-Alman Yazarlar Birliği' TAB'ı kurduklarını bildirdiler. Türk edebiyatını Alman toplumuna taşımayı ve iki toplum arasında sanat ve kültür köprüleri kurmayı amaçlayan Birlik, basın toplantısını 80'li ve 90'lı yıllarda Alman yazarların buluşma yeri olarak bilinen Chelsea Otelinde yaptı.

TAB'ın eş başkanları olarak seçilen Alaattin Diker ve Orhan Aras, yaptıkları açılış konuşmasında Birlik içerisinde demokratik bir yapıyla hareket etmek için eş başkanlı sistemi tercih ettiklerini söylediler.

Siyasi, ekonomik ve sosyal devrim çapında bir değişimin yaşandığı bir ortamda Avrupa Türk toplumunun 21.yüzyılda yer almadığını belirten Diker, batı ülkelerinde hızla bir 'ötekileştirme projesi'nin yürütülmekte olduğuna işaret etti. Dil ve kültür ortak paydasını esas alan farklı siyasi çizgilerden yazarların TAB’ı desteklediğini dile getiren Diker, “Maalesef son elli yılda sanatımızı, edebiyatımızı ve musikimizi Almanya’da anlatamadık. Çocuklarımız bile neredeyse Türkçeyi unutacak” dedi.

Basın açıklamasını okuyan TAB Genel Sekreteri Mahmut Aşkar da yaptığı konuşmada, 'Entelektüel seviyesi, okuma seviyesi son derece yüksek olan, alimlerin, filozof ve şairlerin yetiştiği bir ükede yaşayan bizler için TAB'ın oluşumu çok önemlidir.' dedi.

Basın toplantısında TAB'ın amaçları şu şekilde sıralandı: 'Dilimiz ve mensup olduğumuz medeniyetin özelliklerini sanat vasıtasıyla yaşadığımız topluma taşımak. İki toplum arasında sanat diliyle köprüler kurmak. Sanatçılar için çalışma saha ve ortamları oluşturmak. Dinletiler, okumalar, gösteriler, sergiler yarışmalar düzenlemek'.

TAB'ın düzenlediği toplantıya katılan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin de yaptığı konuşmada Birliğin kurucularının zor bir göreve talib olduklarına dikkat çekerek, kalıcı ve başarılı olmalarını diledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 11:52
banner53
YORUM EKLE

banner39