banner39

Türk dizileri Yunan bakanı yerinden etti

Yunan televizyonu ERT, Spiropulos'u Türk dizilerinin propagandasını yapan bir belgesele destek verdiği için görevden aldığını açıkladı.

Avrupa 14.12.2012, 07:47 14.12.2012, 07:47
Türk dizileri Yunan bakanı yerinden etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'da Türk dizileri, Yunan televizyonu ERT'nin Genel Müdürü Spiropulos'u koltuğundan etti. Spiropulos, kuruma danışmadan Türk dizilerini konu alan “Kısmet” belgeseline sponsor olunca görevinden alındı.

Yunanistan'da reyting rekorları kıran Türk dizilerine karşı kilise ve fanatik çevrelerin başlattığı kampanyaya devlet televizyonu ERT de katıldı. Türk dizileri yüzünden ERT'nin iki numarası olan Genel Müdürü Kostas Spiropulos görevinden alındı.

Spiropulos'un görevden alınmasına Türk dizilerindeki kadın imajıyla ilgili hazırlanan “Kısmet” isimli bir belgesel neden oldu. İlk kez Amsterdam'daki Uluslararası Belgesel Film Festivali'nde sponsor bulunması için 3 dakikalık tanıtımı yapılan belgeselde, “1001 Gece”, “Muhteşem Yüzyıl” ve “Gümüş” dahil bazı Türk dizilerinin yapımcıları ve rol alan sanatçıların görüşlerine yer veriliyor. Belgeselde, Türk dizileri sayesinde dünyada “Müslüman kadın” prototipinin değiştiği ve “çağdaş kadın” profili çizildiği anlatılıyor.

Fransız-Alman ARTE ve El Cezire'nin yanı sıra, İsveç, Finlandiya ve Polonya devlet televizyonları ile Bulgaristan Sinema Merkezi'nin ortak projesi olan “Kısmet” adlı filme, Spiropulos da mali işler başkanlığının onayını almadan, Yunan televizyonunun yapımcıları arasına dahil olmasına izin verdi. Şimdi ERT
yönetim kurulu, Spiropulos'u Türk dizilerinin propagandasını yapan bir belgesele destek verdiği için görevden aldığını açıkladı.

Görevden alınan Spiropulos ise “Bunu söyleyenler aptal ve bilgisiz. Belgesel tam aksine bu diziler aracılığıyla yapılan Türk propagandasını rezil ediyor” dedi.
Belgeselin Yunanlı yönetmenlerinden Juri Averof, Hürriyet'e açıklamasında, “ERT, Spiropulos'u kovmak çin bahane uydurdu. Daha belgeseli bitirmedik ki. Belgeseli izlemeden Türk dizilerinin propagandasını yaptığımıza nasıl karar veriyorlar” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?