Türk kaçakçıya diz çöktürüp ibret dersi

Yunan Sahil Güvenliği, Sisam’a mülteci taşırken teknesi batan insan kaçakçısını diz çöktürdü ve dakikalarca, denizden çıkarılan üç minik cansız bedenin tabutlara konulmalarını izlettirdi

Türk kaçakçıya diz çöktürüp ibret dersi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, Ege’de Sisam (Samos) Adası açıklarında teknesi alabora olunca yakaladıkları Türk vatandaşı 20 yaşındaki insan kaçakçısını, “ibret” olsun diye diz çöktürüp, boğularak can veren 3 çocuğun cesetlerini uzun süre izlettirdi.

Hürriyet’te yer alan habere göre adının Özkan A. olduğu belirtilen insan kaçakçısının kullandığı tekne, 12’si erkek, 5’i kadın ve 6’sı çocuk 23 mülteciyi geçtiğimiz Perşembe günü Yunanistan’ın Sisam Adası’na götürürken alabora oldu. Mültecilerden 20’si ve Türk kaçakçı, adada bulunan sivil toplum örgütü MOAS’a ait gemideki gönüllülerce kurtarılırken, denizden 2’si 4 yaşında, 1’i de 2 yaşında 3 erkek çocuğun cesetleri çıkarıldı.

MOAS örgütünün kurtarma gemisi Sisam Limanı’na yanaştıktan sonra gemiye binen Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, elleri kelepçeli Türk kaçakçıyı bulunduğu yerden kaldırıp, 3 miniğin cesetlerinin bulunduğu yere götürdü. Ardından diz çöktürüp “Look” (Bak) dediler. Türk kaçakçı, siyah poşetler içindeki üç çocuğun tabutlara yerleştirilmesini dakikalarca izlemek zorunda bırakıldı. Kurtarılan mülteciler arasında bulunan bir babanın, ölen çoğunun cesedini teşhis etmesi manzarası karşısında ise dayanamayıp hıçkırıkla ağlamaya başladı. MOAS sivil toplum örgütünün gemisinde bulunan “Sky News” televizyonu muhabiri de yaşananları görüntüledi.

İfadesinde önce Yunanistan’a iş bulmak için geldiğini ve mülteci nakletmek için para almadığını söyleyen Özkan A., daha sonra Türkiye’de dört kişinin kendisini bu iş için ikna ettiğini ve hayatında ilk kez tekne kullandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 15:12
banner53
YORUM EKLE

banner39