banner39

Türk medyasının dışlanmasına Alman hükümeti de tepkili

Münih'teki NSU davasında Türk basınının dışlanmasına Federal hükümetten ve bazı bakanlıklardan da tepki geldi.

Avrupa 28.03.2013, 17:58 28.03.2013, 17:58
Türk medyasının dışlanmasına Alman hükümeti de tepkili

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin ırkçı terör örgütü NSU'nun üyelerinden Beate Zschaepe'nin ve örgüte yardım eden dört kişinin yargılanacağı mahkemede Türk basın temsilcilerine yer vermemesi Federal Alman hükümeti tarafından da eleştirildi. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, basın toplantısında mahkemenin Türk basınının ilgisine karşı daha hassas davranması gerektiğini söyleyerek uyardı. Uyumdan sorumlu Bakan Maria Böhmer de, Türk ve Yunan basınının mahkemeyi izlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Seibert ifadelerinde Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin medyaya yer ayırma işlemini, mahkemenin bağımsızlığına halel gelmemesi için doğrudan yorumlamaktan kaçındı. Ancak, Federal hükümetin, Türk kamuoyunun mahkemeye duyduğu büyük ilgisini anlayışla karşıladığını bildirdi.

Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da Türkiye'deki insanların Münih'teki mahkemeye büyük ilgi duymalarının anlayışla karşılandığı ve Türk medya temsilcilerinin gerektiği gibi haber verebilmelerinin sağlanması için bir imkan sağlanması gerektiği vurgulandı. Bu imkanı sağlayacak tek merciin de mahkemenin kendisi olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?