banner15

Türk vatandaşı, AB vatandaşına eşittir

Hollanda'da bir mahkeme, anlaşmalara göre, Türk vatandaşlarıyla AB vatandaşları arasında ayrım yapılamayacağına karar verdi

Türk vatandaşı, AB vatandaşına eşittir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hollanda'da Utrecht Merkezi Yüksek İdare Mahkemesi, Türkiye ve AB arasındaki anlaşmalardan dolayı, Türk vatandaşlarıyla AB vatandaşları arasında ayrım yapılamayacağına karar verdi.

Hollanda Uyum Bakanlığı'nın itirazını görüşen Utrecht'teki mahkeme, daha önce iki bölge idare mahkemesinin Türkiye-AB Ortaklık Anlaşmasına dayanarak verdiği, "mecburi Uyum Yasası'nın Türklere uygulanamayacağı" yönündeki kararlarını onayladı. Yürürlükteki Uyum Yasası, AB dışındaki göçmenlerin zorunlu uyum kurslarına (üstte) tabi tutulmasını öngörüyor.

Rotterdam ve Roermond idare mahkemeleri, Türkleri uyum kurslarına zorlamanın, 1/80 sayılı Ortaklık Konseyi Kararının 13. maddesi ile Türkiye-AB Ortaklık Anlaşmasının 9. maddesine ters düştüğüne karar vermişti.

Karar nihai

Rotterdam ve Roermond İdari Mahkemelerindeki davaları açan avukat Ejder Köse, temyiz mahkemesinin dün verdiği kararın son derece önemli olduğunu söyledi. Bu kararla Hollanda'da 2007'de yürürlüğe giren Uyum Yasasının geçersiz hale geldiğine işaret eden ve "Temyiz mahkemesinin verdiği karar nihaidir, sondur. Ayrıca emsal niteliğindedir. Bundan öte hukuki bir yol kalmadı" diyen Köse, "Hükümetin zorunlu Uyum Yasasının Türklere uygulanmayacağı" yönünde yasal düzenleme yapması gerektiğini ileri sürdü.

 İki yerel mahkeme, geçen sene Türkler tarafından açılan üç davada, 2007 yılında yürürlüğe giren ve ülkeye yeni yerleşenler ile uzun yıllardır burada ikamet eden yabancılara kurs ve sınav zorunluluğu getiren uyum yasasının Türklere uygulanamayacağına karar vermişti. Yerel mahkemeler, Türkleri uyum kurslarına zorlamanın, Ortaklık Konseyi kararları ile Türkiye-AB Ortaklık Anlaşması'na ters düştüğüne hükmetmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 07:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35