banner15

Türkiye-AB Parlamento Komisyonu'nda tartışma iddiası

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkan Yardımcısı Şahin, Strasbourg'daki Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında yaşandığı iddia edilen tartışma ile ilgili açıklama yaptı.

Türkiye-AB Parlamento Komisyonu'nda tartışma iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkan Yardımcısı, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Strasbourg'daki ilk görüşmede CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın "Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ve montaj olduğu belirtilen ses kaydından bahsetmesi" üzerine, başkan Afif Demirkıran'ın, Nazlıaka'ya "Kaset olayından bahsederek Türkiye'yi itibarsızlaştıracak bir konuşma yapamazsınız" dediğini, Nazlıaka'nın da "Siz benim ne konuşacağıma karar veremezsiniz" diye tepki gösterdiğini kaydetti.

Şahin, Strasbourg'daki Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında yaşandığı iddia edilen tartışma ile ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, komisyon çalışmasının, Avrupa'lı parlamenterler nezdinde yürüttükleri lobi çalışması olduğunu söyledi.

AB'nin Türkiye ile ilgili ilerleme raporunun Mart ayında yayınlanacağını belirten Şahin, rapor Avrupa Parlamentosu'nda onaylanmadan önce, Avrupa'lı parlamenterler nezdinde Türkiye ile yeni düşünce oluşturmak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini ve 7 Avrupalı parlamenter ile görüştüklerini ifade etti. 

Şahin, bu ziyaretlerde,  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Afif Demirkıran'ın konuştuğunu, Türkiye-AB ilişkilerinden bahsettiğini, TBMM'de gerçekleşen yeni düzenlemeleri anlattığını kaydederek, "Başkandan sonra Avrupa'lı parlamenter, muhalefet partili milletvekiline ya da başkan heyetteki milletvekillerine bir diyeceği olup olmadığını soruyor. Görüşmeler bugüne kadar hep böyle gerçekleşti ve bir sıkıntı da olmadı" dedi.

Ancak son Strasbourg ziyaretinde görüşmenin bu şekilde gelişmediğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Görüşmelerin ilkinde başkan Demirkıran sözünü tamamlamadan, Avrupalı parlamenter soru sormadan ve söz vermeden, Aylin hanım araya girerek ve bugüne kadar oluşan teamüllerin dışına çıkarak, Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kaydından bahsetmeye başladı ve 'dün gece Türkiye'de ses kaydı yayınlandı, orada para meselesi konuşuluyor, biz de acil olarak toplandık, Başbakanı ve hükümeti istifaya davet ettik' dedi; CHP logosunun da olduğu dosyayı Avrupa'lı parlamentere sundu. Bu ziyaretler, TBMM'nin organize ettiği çalışmadır ve devlet politikasını Avrupalı parlamenterlere aktarmak adına yapılan çalışmalardır. Burada yapılması gereken; Türkiye'nin AB süreci ile ilgili gelişmeleri konuşmak, ilerleme raporu ile ilgili varsa sıkıntılarımızı anlatmak ve Avrupa'lı parlamenterler nezdinde müspet bir Türkiye algısı oluşturmak. Biz Türkiye'nin AB'ye geçiş sürecindeki pozisyonunu güçlendirmek için oraya gidiyoruz, yoksa parti propagandalarını yapmak için gitmiyoruz.

Siz partinizin fikirlerini düşüncelerini konuşmak isterseniz, bu komisyon çalışmaları dışında ayrıca çalışma yapabilirsiniz. Randevu alırsınız parlamenterden ve orada, Türkiye'yi itibarsızlaştırmak ve şikayet etmek adına söylemek istediklerinizi söyleyebilirsiniz." 

Ali Şahin, Afif Demirkıran'ın da bu konuda Aylin Nazlıaka'ya uyarıda bulunduğunu belirterek, "İlk iki görüşmemizin ardından 2 saatlik ara verildi. Bizim oradaki Türk delegasyonunun odasına geçtik. Orada Afif bey beni ve Aylin hanımı bir odaya çağırarak, 'biz buraya ilerleme raporu ile ilgili konuşmak için geldik, siyasi partilerin fikirlerini, tabiki Avrupa'lı parlamenter size söz verirse, bu konuları sorarsa gündeme getirebilirsiniz ama size söz verilmemişken, sözü de keserek, bu şekilde kaset olayından bahsederek Türkiye'yi itibarsızlaştıracak bir konuşma yapamazsınız' dedi. Bunun üzerine Aylin hanım 'siz benim sözüme müdahale edemezsiniz, ne konuşacağıma karar veremezsiniz' diye tepki gösterdi. Meclis'in dış ilişkiler biriminden de arkadaşlar vardı, bu konuşmaları onların önünde yapmak doğru değildi, bu yüzden Afif bey bizi başka bir odaya çağırmıştı, üçümüz bir arada konuştuk" dedi.

Nazlıaka'nın "Bana gözdağı verdiler" sözünü, kadın bir milletvekiline yakıştıramadığını kaydeden Şahin, "Aylin hanım, yaptığı açıklamada, Avrupa'lı parlamenterin kendisine sorması üzerine kasetle ilgili böyle bir açıklama yaptığını söyledi. Ben sahip olduğum bütün değerler üzerine yemin ederim ki Avrupalı parlamenterler böyle bir şey sormadı, kaset olayını gündeme getirmedi. Bunu çarpıtarak anlatması da bir kadın milletvekiline yakışmamıştır, üzüntü vericidir. Bizim orada Türkiye'yi şikayet etmek yerine, Türkiye'nin AB sürecini nasıl hızlandırırız, kolaylaştırırız; bunun gayreti ve çabası içerisindeyiz" diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 20:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35