'Türkiye AB'ye üye olmaktan uzak'

Maliye Bakanı George Osborne, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmaktan milyonlarca kilometre uzakta olduğunu söyledi.

'Türkiye AB'ye üye olmaktan uzak'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmaktan milyonlarca kilometre uzakta olduğunu söyledi.

George Osborne, "Türkiye'nin ekonomik gelişmesi için reform yapmasını istiyoruz. Ancak Avrupa Birliği'nin bir üyesi olmayacak." dedi. Osborne ayrıca İngiliz hükümetinin politikasının da yönde olduğunu belirtti.

'TÜRKİYE'YE VİZE SERBESTİSİ BÜYÜK RİSK OLUR'

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkması yönünde kampanya yürüten Adalet Bakanı Michael Gove, Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi'nde vizesiz dolaşım serbestisi verilmesinin ciddi bir risk olacağını savundu.

BBC'nin haberine göre, AB ve Türkiye'nin üzerinde anlaştığı göçmen planını eleştiren Gove, "Türkiye'de temel demokratik özgürlükler erezyona uğrarken AB'nin Türkiye'ye taviz vermektense bu uygulamalara karşı duruş sergilemesi gerekir" dedi.

Gove açıklamasında güvenlik vurgusu da yaparak "Karşı karşıya olduğumuz terör tehdidi her geçen gün büyürken, 77 milyon Türk vatandaşına vizesiz seyahat imkanını tanıyıp Irak, İran ve Suriye'den Manş Denizi'ne kadar uzanan bir alanda sınır kontrollerini ortadan kaldırmanın güvenliğimiz açısından ne derece olumlu bir adım olacağını görmek zor" dedi.

ADALET BAKANIN'DAN VİZE ELEŞTİRİSİ

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkması yönünde kampanya yürüten Adalet Bakanı Michael Gove, Türkiye vatandaşlarına Schengen Bölgesi’nde vizesiz dolaşım serbestisi verilmesinin ciddi bir risk olacağını savundu: “Batı’nın, İslamcı bir hükümeti memnun etmek adına sınırlarını açtığını düşünecekler.”

AB ve Türkiye’nin üzerinde anlaştığı göçmen planını eleştiren Gove, “Türkiye’de temel demokratik özgürlükler erozyona uğrarken AB’nin Türkiye’ye taviz vermektense bu uygulamalara karşı duruş sergilemesi gerekir” dedi.

Açıklamasında güvenlik vurgusu da yapan Bakan, sözlerine şöyle devam etti: “Karşı karşıya olduğumuz terör tehdidi her geçen gün büyürken, 77 milyon Türk vatandaşına vizesiz seyahat imkanı verip, Irak, İran ve Suriye’den Manş Denizi’ne kadar uzanan bir alanda sınır kontrollerini ortadan kaldırmanın güvenliğimiz açısından ne derece olumlu bir adım olacağını görmek zor.”

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 12:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35