banner39

Türkiye-Ermenistan ilişkileri 6 yıl öncesine döndü

Ermenistan ile Türkiye arasında altı yıl önce imzalanan ve her iki ülkenin meclisinde onaylanmayı bekleyen protokollerde, gereken hamleler gelmeyince, Ermeni tarafı geri adım attı

Avrupa 16.02.2015, 17:34 16.02.2015, 17:43
Türkiye-Ermenistan ilişkileri 6 yıl öncesine döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Ekim 2009’da imzalanan ve Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesini sağlayacak olan protokolleri meclisten geri çekti.

Protokoller onay için yıllardır Ermenistan ve Türk meclislerinde bekliyor. Onay için iki taraf da karşı tarafın adım atmasını bekliyordu.

Ermenistan onaydan önce Alican Sınır Kapısı’nın açılmasını talep ediyordu. Ancak Türkiye Azerbaycan’ın tepkisi üzerine Karabağ meselesi çözülmeden ilişkilerin normalleşemeyeceğini belirtmişti. Protokoller Dağlık Karabağ meselesi dolayısıyla hayata geçirilemedi.

ALTI YIL ÖNCE İMZALANMIŞTI

Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki kurulmasına dair protokol, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan tarafından 2009'da ABD ve Rusya'nın da bulunduğu bazı ülkelerin gözetiminde Zürih'te imzalanmıştı.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?