banner39

Türkiye Fransa'yı iki kez uyarmış

Türkiye'nin, Bataclan bombacısı konusunda Fransa’yı iki kez uyardığı ancak yine de tedbir alınmadığı ortaya çıktı

Avrupa 16.11.2015, 13:07 16.11.2015, 13:40
Türkiye Fransa'yı iki kez uyarmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paris'te 132 kişinin ölümüne neden olan saldırılar konusunda Türkiye'nin iki kez uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. 

 

Reuters ve İngiliz Guardian gazetesine konuşan konuşan ismi açıklanmayan bir yetkili Paris'te Bataclon saldırısını gerçekleştiren Omer İsmail Mustefai konusunda Türkiye'nin Fransız makamlarını iki kez uyardığını söyledi.

Aynı yetkili, Fransızların Mustefai hakkında bilgi taleplerinin ise sadece saldırıdan sonra geldiğini vurguladı. Adı açıklanmayan Türk yetkili, Mostefai’nin 2013 yılında Türkiye’ye giriş yaptığının belirlendiğini ve ülkeyi terk ettiğine dair herhangi bir kayıt bulunmadığını söyledi.

10 Ekim 2014 tarihinde de Fransız yetkililerden Türkiye’ye dört terör zanlısı ile ilgili bilgi talebi geldi. Ancak bu dört kişi arasında Mustefai’ni adı yoktu. Resmi soruşturma sırasında Türk yetkililer Mustefai’yi iki kez tanımlayıp, 2014 Aralık ve 2015 Haziran aylarında olmak üzere  Fransız meslekdaşlarına iki kez bildirimde bulundular.

Yetkili, "Ancak biz Fransa’den bu konuda herhangi bir haber alamadık. Sadece Paris saldırılarından sonra Fransa’dan Türk yetkililere Omer İsmail Moustefai hakkında bilgi talebi gelmiştir" diye konuştu.

SALDIRININ PLANLAYICI ZANLISI BELÇİKA'DA GÖZALTINDA

Fransız yetkililer, Paris’te en az 129 kişinin öldüğü saldırının arkasındaki ismin Belçikalı Abdülhamid Abaaoud olduğunu açıkladı. Fransa'dan gelen açıklamanın ardından Belçika polisinin Abaaoud’a yönelik operasyon başlattığı haberi de geldi.

Fransa’nın başkenti Paris’te cuma gecesi gerçekleştirilen saldırıların beyni olduğu açıklanan Belçikalı Abdülhamid Abaaoud’u Brüksel’in Molenbeek semtindeki bir evde köşeye sıkıştırdığı belirtiliyor. Daha sonra gelen açıklamalarda, Abaaoud'un gözaltına alındığı belirtildi.

FRANSA'DA 168 OPERASYON

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Paris'teki saldırıların ardından dün gece ülke çapında 168 polis operasyonu yapıldığını, operasyonlarda 23 kişinin gözaltına alındığını, 31 silah ele geçirildiğini ve 104 kişinin de ev hapsinde tutulmakta olduğunu bildirdi.

 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?