banner39

Türkiye ile İtalya arasına 'Deniz Otobanı'

Ege Bölgesi demiryolu, İtalya'nın Trieste Limanı üzerinden Avrupa demiryolu ağına 'Deniz Otobüs'üyle bağlanıyor

Avrupa 04.10.2011, 16:19 04.10.2011, 16:19
Türkiye ile İtalya arasına 'Deniz Otobanı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de ilk defa hayata geçirilecek olan deniz otobanı servisiyle Ege Bölgesi demiryolu, İtalya'nın Trieste Limanı üzerinden Avrupa demiryolu ağına bağlanacak. Burada kullanılacak tren, Manisa'dan törenle uğurlanacak.

Denizhaber.com sitesinin haberine göre, intermodal taşımacılık projesiyle ilk etapta konteynerler Manisa OSB'den demiryoluyla Biçerova İstasyonu'na, oradan da karayoluyla Aliağa Limanı'na götürülecek. Sonra Ancona ve Trieste limanlarına yüksek hızlı gemiyle taşınacak. Yükler, Trieste'den Kuzey İtalya, Avusturya ve Almanya'da ana terminallere blok trenlerle dağıtılacak.

Avrupa Birliği tarafından sera gazı salınımının azaltılması için malın sadece ön ve son taşımasındaki yaklaşık 200 kilımetrelik bölümünün karayoluyla, büyük bölümününse demir ve nehir yoluyla taşınmasının sağlanması hedeflendiğinden, demiryolu ve denizyolu ağırlıklı bu yeni servisin önemi artıyor. Söz konusu servise, daha sonra Gebze Limanı da dahil edilerek kapsamı genişletecek.

7 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek olan törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da katılacak.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?