banner39

'Türkiye jeopolitik merkez peşinde'

İstanbul'daki Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi Rus basınında farklı yorumlandı

Avrupa 21.09.2010, 14:59 21.09.2010, 16:09
'Türkiye jeopolitik merkez peşinde'

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de düzenlenen ve Özbekistan dışındaki Orta Asya Türk Cumhuriyetleri yetkililerinin katıldığı Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi ve sonuçları Rusya'da da yankı buldu.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Paravda'nın internet sitesinde Vadim Truhaçov imzasıyla yapılan değerlendirmede, zirve sonunda kurulmasına karar verilen 'Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi' adındaki yeni uluslararası teşkilatın lider devletinin, aktif dış politikasıyla öne çıkan Türkiye olduğu kaydedildi.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan liderlerinin katıldığı zirve sonunda alınan en önemli karar olarak nitelenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi'nin daimi merkezinin İstanbul'da olacağı, genel sekreterliğini eski Moskova büyükelçisi Halil Akıncı'nın yapacağı belirtildi.

Rus analist, Türkçe konuşan ülkelerin politik, ekonomik ve kültürel ilişkilerini güçlendirmesi amacıyla oluşturulan yapı ile "Türkiye'nin kendi jeopolitik merkezini kurmaya çalıştığını" savundu.

"TÜRKÇE DEĞİL ENERJİ KAYNAKLARINI KONTROL MESELESİ"

Alman Dış Siyaset Konseyi'nin Rusya ve BDT Bölge Programları Müdürü Alexander Rar'ın zirve hakkındaki görüşlerine de yer verilen analizde, Türkiye'nin Orta Asya ve Azerbaycan'a duyduğu ilginin nedeni olarak "Türkçe" değil, "enerji ve doğal kaynakların kontrolü" olarak gösterildi.

Rar, aktif dış politikasıyla dikkat çeken Türkiye hakkında şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye'nin plansız şekilde oraya buraya koştuğu söylenmez. Türkiye, değişen dünyada yerini bulmaya çalışarak dünya politikasında ağırlığını artırmaya çalışıyor. Çıkarlarını giderek daha açık şekilde kavrayarak, bunları daha kararlı biçimde savunuyor. Dünyada artık yeni güç merkezlerinin oluşmakta olduğuna artık alışmamız gerek. Söz konusu merkezlerden biri, Türkiye'dir. Bugün bu ülke Rusya ile birlikte "Karadeniz bölgesinin süper gücü" durumundadır. Tarihsel olarak bu ülke Avrupa ile Asya, Avrupa ile İslam dünyası arasında bir köprüdür. Ve bugün Türkiye, stratejik bakımından elverişli durumundan yararlanmaya çalışıyor. Türkiye, Güney Akım ve Nabucco doğal gaz boru hattı projeleri konusunda "ince oyunlar" oynuyor. Türkler razı olmadan, anılan projelerden hiçbiri gerçekleştirilemez. Çünkü bu boru hatları, Türkiye'nin topraklarını veya karasularını by-pass edemeyecek."

TÜRKİYE VE RUSYA REKABETİ DAİMİDİR

Türkiye ile Rusya arasında Orta Asya ve Güney Kafkasya'da etkin olma konusunda her zaman bir rekabet olduğunu söyleyen Rar, çıkarlarını "Türklükten daha fazla" önemseyen Orta Asya ülkelerinin Ankara'ya mesafeli durmaya devam edeceğini iddia etti.

"Türkiye, Orta Asya'da Rusya için rakip değil" diyen Rus uzman, son dönemde Türkiye ile Rusya'yı birbirine yaklaştıran daha fazla şey olduğunu belirtti.

Rus uzman, "kendi hayat tarzlarını koruma peşine düşen", Türkiye'nin yükselişini ve etkisini göremeyen AB'yi de eleştirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?