banner39

Türkiye S-400'ü alınca Yunanistan panikledi: Hiçbir destek bizi kurtarmayacak

S-400 sistemlerinin Türkiye'ye intikalinin başlamasıyla birlikte Yunanistan'ı panik havası sardı. Yunan basınında geniş yankı bulan olayla birlikte "Türkiye'nin hem Bora füzeleri hem de S-400 sistemi var. Yunanistan da elindeki S-300'leri geliştirmeli ve Rus İskender füzelerini almalı" şeklinde ifadelere yer verildi.

Avrupa 14.07.2019, 15:16 15.07.2019, 09:31
Türkiye S-400'ü alınca Yunanistan panikledi: Hiçbir destek bizi kurtarmayacak

Yunan haber sitesi Pentapostagma yayınladığı haberde, "Türkler Amerika'dan ültimatom aldığından beri Ruslar silah sistemlerini çok uygun fiyatlara sunmaya başladılar. Dolayısıyla bir indirim dönemi var. Bu yüzden Yunanistan olarak hızlı hareket etmeli ve 2 yıldır yapmadığımız şeyi yapmalıyız" diyen gazete, "Burada S-300 sistemlerimizi gereken seviyede geliştirmekten söz ediyoruz" dedi. Sundukları öneride füze sistemleri ve ekipmanlarla ilgili çok geniş ayrıntılara yer veren gazete, Türkiye'ye karşı hazırlıklı olma çağrısı yaptı.

Gazete Türkiye'nin ürettiği Bora füzelerine de detaylıca değindi. "S-400 sistemi haricinde bir de 280 km menzilli Bora füzelerini dikkate almamız gerekiyor. Bora füzeleri eğer belli noktalara konuşlandırılırsa Yunan başkentini bile tehdit edebilir" analizinden sonra, "Bu yüzden az sayıda bile olsa İskender-M balistik füzesi satın almayı düşünmeliyiz"yorumunda bulundu. Pentapostagma, S-400 ve Bora füze sistemlerinde olduğu gibi, İskender-M füzelerinin de detaylı teknik analizine yer verdi.

Türkiye'nin askeri üstünlüğüne dikkat çeken gazete, "Eğer Türkler şu anda Yunanistan topraklarını açıkça tehdit eden silahlarla üstünlüğü ele geçirmişse, yurt dışından gelecek hiçbir yatırım veya destek bizi kurtarmayacaktır" yorumunda bulundu.

Türkiye'nin Akdeniz'de petrol arama çalışmalarını hazmedemeyen Pentapostagma haddini aşarak bu çalışmaları "emperyalist" olarak değerlendirdi. "Yeni Osmanlıların Akdeniz'deki 'yayılmacı' hırslarından dolayı kendimizi olabildiğince hızla donatmak zorundayız" diyen gazete Yunanistan'daki panik havasını gözler önüne serdi.

Kaynak: Haber 7

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü