banner39

Türkiye'yi suçladılar

Rusya'nın batı sınırlarında yer alan eski Sovyet ülkelerinden Letonya, Estonya ve Litvanya liderleri bir araya geldikleri toplantıda Türkiye'yi suçladılar.

Avrupa 04.02.2023, 09:43
Türkiye'yi suçladılar

Letonya Başbakanı Krisjanis Karins, tüccarların Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarından kaçmak için Türkiye, Kazakistan ve Ermenistan'ı kullandığını söyledi.

Letonya Başbakanı Karins, Estonyalı ve Litvanyalı mevkidaşlarıyla Estonya'nın başkenti Tallin'de bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'yi suçladı.

Ortak basın toplantısında konuşan Karins, "Verilere bakarsak Kazakistan, Ermenistan ve Türkiye gibi ülkelerin ticaretinin belirli alanlarda çok fazla arttığını görüyoruz. Tüccarların, bu ülkelerin yaptırımlara uymamaları nedeniyle malları Rusya'ya yeniden gönderdikleri gayet açık görülüyor" dedi.

Giderek sıkılaşan yaptırımlardan kaçınmaya çalışan şirketlere boşluk tanınmaması gerektiğini kaydeden Letonya lideri, bu amaçla Türkiye gibi ülkelerin yaptırımlara katılmaya ikna edilmesi ve Avrupa'nın birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

ABD ve AB, son dönemde Rusya'ya yönelik yaptırımlar konusunda Türkiye'ye baskıyı giderek artırıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?