banner39

Türkiye'nin Afrika girişimleri Avrupa'da dikkat çekiyor

İsviçre'de yayınlanan bir gazetede Türkiye'nin Afrika'daki girişimlerine dikkat çekilerek, yalnızca Çin'in Afrika'da ilerlemediği, Türkiye'nin de bu kıtada önemli adımlar attığı belirtildi.

Avrupa 29.01.2015, 11:30 29.01.2015, 11:30
Türkiye'nin Afrika girişimleri Avrupa'da dikkat çekiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre'de yayınlanan 'Neu Züricher Zeitung' (NZZ) isimli gazetenin haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali ziyaretine değinilerek, Türkiye'nin Afrika'daki girişimlerinden bahsedildi. Geçen haftaki Erdoğan'ın ziyareti sırasında bir konuşma yapan Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Muhammed'in, Türkiye'den duyduğu memnuniyeti ifade eden sözleri aktarıldı. Şeyh Muhammed, hükümete karşı savaşan El-Şabab'ın Türkiye'nin yardımı sayesinde geri püskürtüldüğünü, ülkede yalnızca Türk yardımcı uzmanların kalmaya cesaret ettiklerini belirterek, bu yardımı 'tabii bir güç'e benzetti.

NZZ'in haberinde gerçekten Türkiye'nin Somali'de yaptığı yardım faaliyetlerinin, batılılarınkini çok geride bıraktığı ve belirgin bir şekilde görüldüğü kaydedildi. Ankara'nın son 3 yılda yaptığı 400 milyon Dolar yardımın, İsviçre'ninkinden on misli daha fazla olduğu bildirildi. İsviçre'nin Somali'de yalnızca insani yardımlar yaparken, Türkiye'nin kurumlara yardım ettiği, Somali asker ve polisini de eğittiği belirtildi.

İsviçre'nin 70'li yıllarda Somali'de gerçekleştirdiği otel sektöründeki çalışmalar hatırlatılarak, TİKA'nın Somali'de tıp alanındaki çalışmaları İsviçre'yi örnek alarak yaptığı ve Mogadişu'daki 200 yataklı bir eğitim hastahanesindeki faaliyet yaptığı aktarıldı. Ayrıca birçok alandaki diğer yardım çalışmaları ayrıntılı olarak anlatıldı.

Afrika'nın diğer bölgelerinde Türkiye'nin yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler verildi. Şimdiki Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı yaptığı sırada hazırlanan bir projenin uygulandığı kaydedilen haberde, 2008'den bu yana Türkiye'nin 27 Afrika ülkesinde daha büyükelçilik açtığı ve şu anda 39 ülkede diplomatik temsilciliğinin bulunduğu belirtildi. Büyük kısmı devete ait olan Türk Hava Yollarının da Afrika'da 46 menzile uçuş yaptığı kaydedildi.

NZZ haber-yorumunda Türkiye'nin Afrika'daki yardım faaliyetlerinin yalnızca bir hayır işinden ibaret olmadığı, giderek büyüyen Türk ekonomisinin yeni pazarlar aradığı ifade edildi. Son on yılda 10 kat artarak hacmi 23 milyar Dolara yükselen Türk ekonomisinin, Ankara'nın verdiği bilgiye göre 2018'e kadar 50 milyar Dolara çıkacağı bildirildi. Afrika'daki yol inşaatları, konferans binaları ve havaalanları gibi çalışmalarda Türk şirketlerinin Çin şirketlerinden sonra ikinci sırada yeraldığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü