banner39

Türkiye'ye silah satan Alman şirketine rüşvet baskını

Almanya'nın Bremen şehrinde Airbus'a bağlı Atlas Elektronik, Türkiye ve Yunanistan'la yapılan silah satışı anlaşmalarında rüşvet vermekle suçlanıyor, şirket binasında arama yapıldı.

Avrupa 14.01.2016, 11:19 14.01.2016, 11:24
Türkiye'ye silah satan Alman şirketine rüşvet baskını

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Bremen şehrinde Türkiye'ye silah satan Airbus'a bağlı Atlas Elektronik isimli şirketin binasında, Türk yetkili mercilere rüşvet verdiği gerekçesiyle polis tarafından arama yapıldı. Başsavcılık sözcüsü, şirketin satışlar için Türk yetkililere rüşvet vermekle suçlandığını bildirdi.

İki gün süren aramalarda satışlarla ilgili belgelerle, bilgisayar kayıtlarına el konuldu. Airbus ve ThyssenKrupp holdinglerinin ortaklığındaki Atlas'ın daha önce de silah satışlarında rüşvet verdiğine dair 'Weser-Kurier' isimli bir gazetede haber yayınlanmıştı.

Atlas Elektronik, denizaltılar, torpido ve karşı mayın sistemleri, su altı insansız araçları ve savaş gemilerinin elektronik parçalarından oluşan yedek parça satışları yapıyor. Toplam 2 bin 100 işçisinden 1500'ü Bremen'deki şirket merkezinde çalışıyor.

YUNANİSTAN İNCELEMELERİNDE TÜRKİYE'YE RASTLANDI

Bremen Başsavcılığı 2013 yılından bu yana, Yunanistan'a yapılan denizaltı satışlarında rüşvet verdiği gerekçesiyle Atlas Elektronik hakkındaki incelemelerini sürdürüyor. Bu incelemeler sırasında Türkiye'ye yapılan satışlarda da rüşvet verildiğinin tesbit edildiği bildirildi.

Atlas Elektronik'ten yapılan ilk açıklamada yetkililerle dayanışma içinde olmak istedikleri belirtildi. Ayrıca bir yıl önce tarafsız bir bilirkişi heyetinin şirket içinde inceleme yapması için görevlendirildiği, Türkiye ile yapılan silah ticaretiyle ilgili belgelerin de yetkililere verildiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?