banner39

Türkiye'yi devre dışı bırakacak karargaha tepki

Avrupa'da bazı ülkelerin, Türkiye'yi kısmen devre dışı bırakacak olan AB daimi askeri karargahı kurulması fikrine, NATO Genel Sekreteri Rasmussen tepki gösterdi.

Avrupa 04.10.2011, 01:49 04.10.2011, 01:49
Türkiye'yi devre dışı bırakacak karargaha tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Polonya dışişleri bakanları, AB daimi karargahı kurulması için bu ay başında harekete geçmişlerdi.

Avrupa'nın güvenliğinde NATO içinde söz sahibi olan Türkiye'yi kısmen devre dışı bırakacak olan bu talebe, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'den tepki geldi.

Genel Sekreter, 5 üye ülkenin dışişleri bakanları tarafından AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a gönderilen ortak mektupla talep edilen ve İngiltere'nin karşı çıktığı karargah hakkında, ''Daha fazla karargaha değil daha fazla askeri ekipmana ihtiyaç var'' dedi.

Rasmussen, NATO'nun gerçekleştirdiği karargah reformuyla bazı askeri üslerini kapatırken ve personel sayısını azaltırken AB'nin para ve personel israfına yol açacak böyle bir girişimini şaşkınlıkla karşıladığını belirtti.

Genel Sekreter Rasmussen, ''NATO'nun Libya operasyonu büyük başarıydı fakat özellikle istihbarat toplama, gözetim, keşif ve havada yakıt ikmali gibi noktalarda Avrupalı müttefiklerin bazı kritik askeri kapasiteye ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Bu sır değil, çok aşikar'' ifadesini kullandı.

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Polonya dışişleri bakanları, bu ay başında Ashton'a gönderdikleri ortak mektupta Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası kapsamında daimi planlama ve icra kapasitesi başta olmak üzere kritik kapasitelerin geliştirilmesi için AB daimi askeri karargahının oluşturulması istenmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, AB gündemine ilk olarak Temmuz ayında getirilen daimi karargah önerisini veto edeceklerini belirterek, bunun çok masraflı olacağı ve NATO ile AB arasındaki bölünmüşlüğü artıracağı uyarısında bulunmuştu.

 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?