banner39

Türkler Almanya'yı terkediyor...

Almanya'da yaşayan Türklerin sayısı azalıyor, Doğu Avrupa'dan gelenlerin sayısı ise artıyor. Ancak Almanya'nın halen çok fazla işgücüne ihtiyacı var...

Avrupa 06.04.2012, 17:22 06.04.2012, 18:10
Türkler Almanya'yı terkediyor...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Federal İstatistik Dairesinin yıllık raporuna göre ülkede yaşayan Türklerin sayısı giderek azalıyor. Berlin Nüfus ve Kalkınma Enstitüsünden Reiner Klingholz, uzun bir süreden beri Almanya'da yaşayan Türklerin sayısında görülen azalmanın asıl nedeninin şartları zorlaştırılan aile birleşimi olmadığını söyledi. Klingholz, bir çok Türkün bilinçli olarak Almanya'yı terkettiğine işaret ederek, 'Sadece emekliler değil, genç, iyi eğitimli Türkler de Türkiye'de daha iyi bir ekonomik gelecek umudu taşıyor ve bunda da muhtemelen haksız değiller.' dedi. Klingholz, Sarrazin'in iddialarının aksine Almanya'da Müslüman nüfusun artmadığını, tam aksine azaldığını belirtti.

Yeşiller Partisinden Türk kökenli Memet Kılıç, Almanya'da bu kadar çok yabancı uyruklu göçmenin bulunmasının, ülkenin Avrupa'da en düşük vatandaşlığa geçiş oranlarına sahip olmasından kaynaklandığını ve göç ülkesi olan Almanya için bunun utanç verici bir durum olduğunu söyledi.

Klingholz da, uyum konusundaki endişelere ve istihdam kaygılarına rağmen Almanya'nın özellikle AB ülkesi olmayan yerlerden gelen göçmenlere ihtiyacı bulunduğunu kaydetti. 2011 yılında AB dışından gelen göçmenlerin sayısında sadece yüzde 0,5 oranında artış kaydedildiğini belirten Klingholz, Almanya'nın aktif çalışan sayısının 2050 yılına kadar üçte bir oranında azalacağına dikkat çekti. Göç uzmanı, Almanya'nın, boşalan kadroları doldurmak için hedefe yönelik ve daha atak bir "hoşgeldin politikası"na ihtiyacı olduğunu vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü