banner15

Türkler'den rahatsız olan Türk vekile tepki

‘Türkler çoğalırsa huzursuzluk artar’ diyen Almanya'daki Türk kökenli milletvekilinin sözleri Türkiye'de ve Almanya'daki Türkler arasında büyük tepki topladı

Türkler'den rahatsız olan Türk vekile tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’da Eyalet Uyum Bakanı Bilkay Öney, “Almanya’da ne kadar çok Türk olursa, huzursuzluk o kadar artar. Türkler, Almanlara oranla 5 kat fazla TV izliyor” dedi.

Habertürk'ün haberine göre Türkler Öney’i kınadı. Almanya’nın Baden Württemberg Eyaleti’nde Uyum Bakanı Bilkay Öney’in “Almanya’da ne kadar çok Türk olursa, huzursuzluk o kadar artar” sözleri büyük tepki çekti.

Öney’in Welt am Sonntag Gazetesi’ne verdiği röportajın ardından Almanya Türk Toplumu ve Berlin Türk Cemaati gibi kuruluşlar sert eleştirilerde bulundu.

Sosyal Demokrat Partili Bakan Bilkay Öney ise sözlerinin aktarılırken anlam bütünlüğünden koparıldığını belirtti.

Almanya’nın etkili gazetelerinden Tageszeitung’da konuyla ilgili şu yorum yer aldı:
“Bilkay Öney, siyasi programında açık seçik eksiklikler bulunduğu halde, neden bu göreve geldi? Baden Württemberg’de öğretmenlere başörtüsü yasağı uygulanması konusuna dokunmak istemiyor, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen yabancıların, yerel seçimlerde oy kullanması yönünde haklarının genişletilmesine de. Bunun yerine var olan önyargılara hizmet ediyor:

Bu ülkedeki Türklerin sayısının artmasının huzursuzluğa neden olabileceğini, bu nedenle de Türkiye’den gelenlere vize uygulanmasının doğru olduğunu savunuyor. Bilkay Öney’e yönelik kızgınlık, uyum konusunda Sosyal Demokrat Parti’nin yaşadığı sıkıntıyı, belirsizliği de ortaya koyuyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 10:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35