banner15

Tusk: Avrupa Birliği ütopik hayallerde!

Avrupa Birliği içerisinde mülteci krizi ve İngiltere'nin birlikten ayrılma referandumu tartışmaları devam ederken, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'tan ilginç bir eleştiri geldi. Tusk, birliğin hayal dünyasında yaşadığını ve ütopyalardan vazgeçmesi gerektiğini açıkladı.

Tusk: Avrupa Birliği ütopik hayallerde!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, birliğin artık "ütopik hayallerden" vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Donald Tusk, kıtada AB karşıtlığının arttığına dikkat çekti, bu koşullarda daha fazla entegrasyona yönelik hayallerin bir kenara bırakılmasını istedi.

Tusk, AB liderlerinin de, sınırlarda güvenlik önlemlerinin artırılması ve bankacılık birliği gibi pratik konulara odaklanmaları gerektiğini belirtti. Liderlerden, birliği parçalamak isteyenlerdeki istek ve şevke sahip olmalarını isteyen Tusk, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının da "dramatik sonuçları" olacağı uyarısında bulundu.

İngiltere'de, ülkenin AB üyeliği için 23 Haziran'da referandum yapılacak.

Ülkede ICM şirketince yapılan son kamuoyu araştırmasında, "AB'ye Hayır" cephesinin öne geçtiği gözlenmişti.

Tusk ise geçen ay yaptığı bir konuşmada da AB'nin tek alternatifinin "kaos" olduğunu söylemiş, İngiltere'de "Hayır" cephesinin liderliğini yapan eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'ı da AB'nin hedeflerini Hitler'inkilere benzettiği için eleştirmişti.

Eski Polonya Başbakanı Donald Tusk, AB Konseyi Başkanı olarak birlik zirvelerini yönetiyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 13:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48