banner39

Tusk'dan mültecilere; Avrupa için hayatınızı harcamayın

Avrupa Konsey başkanı Avrupa yollarına düşen mültecilere, "bir hiç uğruna hayatınızı ve birikimlerinizi harcamayın, Avrupa'ya gelmeyin" çağrısı yaptı

Avrupa 03.03.2016, 12:36 03.03.2016, 14:54
Tusk'dan mültecilere; Avrupa için hayatınızı harcamayın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB üyesi ülkelere gelip iltica başvurusu yapmaya çalışan ve Suriye ve Irak vatandaşları dışındaki ekonopmik göçmenlere 'Avrupa'ya gelmeyin' çağrısı yaptı.

Gelecek hafta Türkiye'nin de katılımıyla düzenlenecek olan düzenlenecek olan zirve öncesinde Atina ve Ankara'yı ziyaret eden Tusk, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında doğrudan ekonomik nedenlerle Avrupa'ya gitmeye çalışan göçmenlere seslendi.

Tusk, "Tüm potansiyel yasadışı ekonomik göçmenlere seslenmek istiyorum. Hangi ülkeden olursanız olun, Avrupa'ya gelmeyin. İnsan kaçakçılarına inanmayın. Hayatınızı ve birikimlerinizi tehlikeye atmayın. Bunların hepsi bir hiç uğruna" dedi.

YUNANİSTAN SCHENGEN'DE KALACAK

Yunanistan'ın ya da başka bir AB ülkesinin artık göçmenler için transit ülke olmayacağını söyleyen Tusk, Yunanistan'ın ise Schengen Bölgesi'nden çıkarılmasının söz konusu olmayacağını ifade etti.

Tusk, "Yunanistan'ın Schengen'den dışlanması krizi çözmez. Yunanistan Schengen'in, Euro Bölgesi'nin ve AB'nin bir parçasıdır ve öyle de kalacak" diye konuştu.

Tusk, Atina'daki temaslarının ardından Ankara'ya geçerek Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek.
Görüşmede 7 Mart'ta Brüksel'de gerçekleştirilecek olan AB zirvesi öncesinde AB ve Türkiye'nin hayata geçirmeye çalıştığı göçmen krizi eylem planının konuşulması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?