banner39

Üçbin kişi neonazilere karşı yürüdü

Almanya'nın Lübeck şehrinde gösteri yapmak isteyen 120 kadar neonazi, bölge halkının biraraya gelerek oluşturduğu yaklaşık 3 bin kişilik bir karşı gösteriyle engellendi. Eyleme bölgedeki camiler de katıldı.

Avrupa 02.04.2012, 12:36 02.04.2012, 12:37
Üçbin kişi neonazilere karşı yürüdü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın kuzeyindeki Lübeck şehrinin İngiliz Hava Kuvvetleri tarafından II. Dünya Savaşında bombalanmasının 70. yıldönümü dolayısıyla bir yürüyüş yapmak isteyen neonazilerin eylemi şehirdeki karşı faşist gruplar, parti ve sendika temsilcileri ile Müslüman ve Yahudi Cemaati temsilcilerinin organizesiyle durduruldu.

En fazla 120 neonazinin katıldığı yürüyüş 200 metreden sonra sona erdi. Taraflar arasında olası bir çatışmayı engellemek için 1800 polis görev yaptı. Neonazilerin alternatif gösteri yeri olarak belirlediği Plön şehrinde de en fazla 25 neonazi biraraya geldi. Burada da yaklaşık 500 ırkçı karşıtı tarafından durduruldu.

Neonazilerin gösterisi Sosyal Demokrat Parti SPD'li Lübeck Belediye Başkanı Bernd Saxe tarafından önceden engellenmek istendi, ancak mahkeme neonazilerin gösterisine izin verdi. Bunun üzerine, karşı faşist gruplar, Sol Parti, Korsanlar Partisi, Yeşiller, SPD, Sendikalar, Müslüman Cemaatleri temsilen camiler ve Yahudi Cemaat tarafından organize edilen, 'Biz onları durdurabiliriz' sloganı altında birleşen halktan oluşan 3 bin kişilik bir kitle neonazileri durdurmayı başardı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?