banner39

banner35

'Üçüncü Kurtarma Paketi' Yunan Meclisi'nden geçti

Yunanistan'ın Avrupalı kurumlarla vardığı anlaşma, mecliste bugün yapılan oylamada, hükümet ve muhalefet partilerinden 222 milletvekilinin "evet" oyu ile kabul edildi

Avrupa 14.08.2015, 11:38 14.08.2015, 11:38
'Üçüncü Kurtarma Paketi' Yunan Meclisi'nden geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunan hükümetinin 86 milyar avroluk "Üçüncü Kurtarma Paketi"ne ilişkin Avrupalı kurumlarla vardığı anlaşma, hükümet ve muhalefet partilerinden 222 milletvekilinin "evet" oylarıyla, Yunan Meclisi’nde onaylandı.

Dün acil koduyla ve yasa tasarısı şeklinde meclise getirilen anlaşma, gece yarısından sonra başlayan ve sabaha kadar süren görüşmelerin ardından, bugün yapılan oylamada, hükümet ve muhalefet partilerinden 222 milletvekilinin "evet" oyu ile kabul edildi.

300 sandalyeli mecliste 297 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 64 milletvekili "hayır" oyu kullanırken, 11 milletvekili ise çekimser kaldı.

Mecliste 149 sandalyesi bulunan hükümetinin büyük ortağı SYRIZA’dan 31 milletvekili anlaşmaya karşı "ret" oyu kullandı.

Avrupa Merkez Bankası, Yunan Meclisi’nden geçen anlaşmanın bugün acilen toplanması kararlaştırılan Avro Grubu toplantısında ve bazı üye ülkelerin meclislerinde onaylanmasının ardından, "Üçüncü Kurtarma Paketi" kapsamında, Yunanistan’a verilmesi kararlaştırılan 86 milyar avroluk kredinin bir bölümünü serbest bırakacak. Mali kriz nedeniyle ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan’ın, ödeme süresi gelen Avrupa Merkez Bankası ve IMF’ye olan borçlarını ödemek, bankaları sermayelendirmek ve devletin iç borçlarını karşılamak için ilk aşamada 25 milyar avroya ihtiyacı bulunuyor.

Yunan hükümetinin iflastan kurtulmak için kabul etmek zorunda kaldığı anlaşma, 86 milyar avroluk yeni kredi sözleşmesi ve Yunanistan’ın yerine getirmeyi taahhüt ettiği ön koşullar olmak üzere ki bölümden oluşuyor.

Yunan ekonomisinde 2016 yılı için yüzde 0,50, 2017 için yüzde 1,75 ve 2018 için yüzde 3,5 faiz dışı fazlalık oluşturulması öngörülen anlaşmada, taşınmaz mal varlıklarında ve bazı ürünlerde vergilerin artırılması, iş ve sosyal güvenlikle ilgili konularda köklü değişiklikler yapılması, bazı mesleklerin ve enerji piyasasının serbestleştirilmesi, çiftçilere yakıt vergisi muafiyetinin kaldırılması ve tarım ürünlerinin vergilendirilmesi, özelleştirmeler için özel bir fon oluşturulması ve 2017 sonuna kadar bu fona özelleştirmelerden elde edilecek 6,4 milyarlık kaynak aktarılması gibi reformlar yer alıyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?