banner39

Ukrayna askerleri Debaltseve'den çekiliyor

Ukraynalı gönüllü birliklerin komutanı Debaltsebe kasabasından çekildiklerini açıkladı

Avrupa 18.02.2015, 11:12 18.02.2015, 12:00
Ukrayna askerleri Debaltseve'den çekiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna hükümetine bağlı güçlerin, ateşkese rağmen Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışmaların durmadığı stratejik öneme sahip Debaltseve'den geri çekilmeye başladığı bildirildi.

Gönüllülerden oluşan "Donbas" taburu komutanı ve milletvekili Semen Semençenko, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, Debaltseve'deki Ukrayna askerlerinin geri çekilmesinin planlı ve organize bir şekilde yapıldığını açıkladı. Semençenko, ayrılıkçıların kabasadan çıkış yollarını keserek, Ukraynalı birliklerin ayrılmasını engellemeye çalıştığını belirtti.

Semençenko, hükümet güçlerinin Artemisk-Debaltseve karayolunu kontrol ettiğine ilişkin resmi açıklamaların gerçeği yansıtmadığını da ifade etti. Ukraynalı askerlerin bu bölgedeki diğer yolları kontrol ettiğini ileri süren Semençenko, ayrılıkçıların bu yolun kontrolü için mücadele verdiğini ve "hayat yolu" olarak adlandırılan bu yol üzerinden ayrılıkçılarla hükümet güçleri arasında çatışmaların sürdüğünü ifade etti.

Ukrayna resmi makamları, henüz konuya ilişkin açıklama yapmadı.

ASKERLERİN SİLAHLARINI TESLİM ETTİĞİ İLERİ SÜRÜLDÜ

Doğudaki ayrılıkçıların tek taraflı olarak kurduğu "Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanlığı İdaresi Başkanı" Maksim Leşenko ise Debaltseve'deki Ukraynalı askerlerin toplu halde silahlarını teslim ettiğini ileri sürdü. Leşenko, yaptığı açıklamada, silahını teslim eden asker sayısının yüzlerle ifade edildiğini belirtti.

Leşenko, ayrıca AGİT özel gözlem misyonu üyelerinin Debaltseve'yi yakında ziyaret edebileceğini ifade ederek, "Şu anda Debaltseve'de halen silahlar ve patlamalar duyuluyor. Ancak yakın zamanda AGİT gözlemcilerinin kenti ziyaret edebileceğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Leşenko, ayrılıkçıların şu anda Debaltseve'de "temizlik" yaptığını, Ukraynalı komutanların da oradan ayrıldığını iddia etti.

Donetsk'in Debaltseve kasabası, Donetsk ve Luhansk arasında köprü işlevi görmesi nedeniyle bölgede stratejik öneme sahip. Kasaba ayrıca Ukrayna ordusunun kontrolündeki batıya uzanan karayolu ve demiryollarının üzerinde yer alıyor. Ukrayna'da taraflar arasında ateşkes pazar gününden itibaren başlayan ateşkes anlaşması olmasına rağmen son günlerde ayrılıkçıların Debaltseve'ye saldırıları sürüyordu.

PUTİN: UKRAYNA'YA SİLAH YARDIMI KURBANLARIN SAYISINI ARTIRIR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Ukrayna'ya silah yardımı yapmasını eleştirdi. Putin, Ukrayna'ya yapılacak silah yardımının krizi büyüteceğini ve kurbanların sayısını artıracağını söyledi. 

ABD ise, Rusya'nın ayrılıkçılara silah yardımı yapması konusunda yeni uyarılarda bulundu. Kremlin tarafından 'tehdit' olarak ifade edilen ABD uyarılarının bir anlam ifade etmediği ileri sürüldü. 

Kremlin, krizin başlamasından bu ABD'nin Ukrayna'ya silah yardımı yaptığını söyledi. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?