banner39

Ukrayna ayrılıkçılarının seçimine bir tepki de ABD'dem

ABD, Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından yapılan seçimleri yasadışı olarak değerlendirdi

Avrupa 04.11.2014, 07:08 04.11.2014, 07:08
Ukrayna ayrılıkçılarının seçimine bir tepki de ABD'dem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Rusya yanlısı ayrılıkçılarca tek taraflı olarak ilan edilen Donetsk ve Luganks halk cumhuriyetlerinde yapılan “başkanlık ve meclis” seçimlerini kınayarak, seçimlerin yasa dışı olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Rusya yanlısı ayrılıkçılarca desteklenen Donetsk ve Lugansk genelinde pazar günü yapılan sözde yasa dışı ‘seçimleri’ kınıyor” ifadesini kullandı.

“Düzmece” olarak  tanımladığı seçimlerin Ukrayna Anayasası’na aykırı olduğuna vurgu yapan Meehan, Rusya ve yanlısı ayrılıkçıların Ukrayna yasaları çerçevesinde yerel seçimler yapılmasını öngören 5 Eylül Minsk Protokolü’ne saygı göstereceklerini daha önce söylediklerini hatırlattı.

Meehan, “Sonuç olarak onlar, 2 Kasım’daki sözde ‘seçimleriyle’ bu protokolün şartlarını ihlal etti. Daha önce söylediğimiz gibi, ABD, bu yasa dışı oylar üzerinden Donetsk ve Lugansk’ı temsil edeceklerini iddia eden herhangi bireylerin yetkisini tanımayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Meehan, Rusya’nın askerlerini ve askeri ekipmanları Ukrayna sınırına naklettiğine yönelik haberlerden de kaygı duyduklarını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?