Ukrayna başbakanı istifa etti

Ukrayna Başbakanı Azarov, ülkedeki krizin barışçıl yollarla çözümü için istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Başbakan Azarov'un istifasını kabul etti

Ukrayna başbakanı istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Başbakanı Nikola Azarov, ülkedeki krizin barışçıl çözümüne yeni fırsatlar oluşturulması için başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.  

Azarov, ülkedeki siyasi krizin görüşüleceği Parlamento'nun Olaganüstü Toplantısı öncesi Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e istifasını sundu. Azarov'un, istifasını bildirmesinin ardından Parlamento'nun toplantısına iki saat ara verildi.

Hükümetin resmi internet sitesinde de yayımlanan istifa açıklamasında Azarov, yaklaşık iki buçuk aydır devam eden olayların ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasını, toplumu ve vatandaşları tehdit ettiğini belirtti.

İstifasını Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e sunduğunu bildiren Azarov, "Bu  karşı durmanın politik ve barışçıl  çözümü yönünde yeni fırsatların oluşturulması için Devlet Başkanı'nın istifamı kabul etmesini bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Görev yaptığı dönemde Ukrayna'nın demokratik bir Avrupa ülkesi olarak gelişmesi için elinden gelen her şeyi yaptığını vurgulayan Azarov, halkının çıkarlarını düşünerek karar verdiğini ve sorumluluklar aldığını savundu.

Devlet Başkanı Yanukoviç'e kendisine güvendiği için teşükker eden Azarov, şöyle devam etti:

"Ülkenin modernize ve reforme  etmek  yönünde hükümetin yürüttüğü çalışmaları destekleyen tüm milletvekilerine, hükümetin yürüttüğü politikanın doğruluğuna inanan tüm Ukrayna vatandaşlarına da teşekkür ediyorum. Ukrayna'nın birlik ve bütünlüğünü korumak birilerinin kişisel planları veya hırslarından daha önemlidir."

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Başbakan Azarov'un istifasını kabul etti.

Ukrayna Cumhurbaskanlığının resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in, Başbakan Nikolay Azarov ve hükümetin istifasını kabul ettiği bildirildi.

Açıklamada, Yanukoviç'in, Bakanlar Kurulu'nun yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istediği de kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 17:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmur demirkollu
mahmur demirkollu - 7 yıl Önce

ukraynada sokakta terör estirenler,avrupadaki gizli servislerinemrinde olan kuklalardır.Bu teröristlerin amacı ukraynayı bölmek ve ülkeye aşırı zarar vermektir..Bu ihanetleri ülkemizde çok yaşadı.gezi parkı taksim ve kızılay meydanları bu gibi hainlerle doldu ama amaçlarına ulaşamadı.Vatansever ler sokaklarda çakal gibi anırmazlar

banner39