banner39

Ukrayna Başbakanı Jazenyuk, Merkel'le görüştü

Ukrayna Başbakanı Jazenyuk, Berlin'de Alman Federal Başbakan Merkel'le görüştü. Merkel, Ukrayna'daki reform çalışmalarını övdü.

Avrupa 02.04.2015, 11:31 02.04.2015, 11:31
Ukrayna Başbakanı Jazenyuk, Merkel'le görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'de Ukrayna Başbakanı Arsenij Jazenyuk'la görüşen Federal Başbkan Angela Merkel, Ukrayna hükümetinin reformlar konusunda kaydettiği ilerlemeyi övdü ve ekonomik gelişme için yardımlara devam etme sözü verdi.

Jazenyuk'un verdiği bilgiye Almanya'nın verdiği 500 milyon Avroluk yardım kredisinin 300 milyonu altyapı ve sağlık sisteminin geliştirilmesi için kullanılacak, ancak bu konuda henüz somut projeler bulunmuyor. Kalan 200 milyon Avro ise devlet bütçesine dahil edilerek değişik alanlarda kullanılacak.

Ekonomik bakımdan çok zayıf bir durumdan bulunan Ukrayna'ya IMF'den de uzun süreli bir kredi yardım programı kapsamında 17,5 milyar Dolar kredi hazırlandı.

Merkel, Jazenyuk'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te yapılan barış anlaşmasına uyması konusunda uyardı. Merkel, Doğu Ukrayna'da henüz ateşkesin tam anlamıyla sağlanmadığını ve ağır silahların geri çekilmesi konusunda da şeffaflığa henüz ulaşılamadığını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?