banner39

Ukrayna Başkan adayından Merkel'e yıldırım ziyaret

Ukrayna'daki başkanlık seçiminde aday olan Poroşenko, Berlin'de Alman Başbakan Merkel'le görüştü.

Avrupa 08.05.2014, 11:38 08.05.2014, 11:38
Ukrayna Başkan adayından Merkel'e yıldırım ziyaret

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel dün Berlin'de Ukrayna'da yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olan Petro Poroşenko ile görüştü. Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Merkel'in 25 Mayıs'ta Ukrayna'da yapılacak seçimlere işaret ederek, 'görüşme ve diyaloğa hazır' olduklarını belirttiğini açıkladı. Seibert, AGİT'in bu konuda önemli bir rol üstlenmesini istediklerini bildirdi.

AGİT Başkanı Didier Burkhalter'le görüşen Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki referandumun tehir edilmesini taleb etmişti. Putin, önce oylama için şartların oluşturulması gerektiğini söyledi ve sınırdaki Rus askeri birliklerin geri çekileceğini açıkladı.

Ukrayna başkanlık seçimlerinin en güçlü adayı olarak bilinen Poroşenko, Putin'in referandumla ilgili açıklamalarından memnun olduğunu, bunun Ukrayna'daki durumu iyileştireceğini söyledi. Poroşenko, bu haberin Ukrayna'nın doğusunda istikrarın sağlanması için çok önemli olduğunu belirtti.

Doğu Ukrayna'da Kiev'e bağlı askeri özel timler, ayrılıkçılara karşı operasyonlara devam ediyorlar. Ukrayna İçişleri Bakanlığı Slovjansk'ta yapılan operasyonlarda askeri teknik ve helikopter kullandıklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?