banner39

Ukrayna BDT'dan çıkıyor

Ukrayna parlamentosuna 1991 yılında Sovyetlerin dağılması sonrası kurulan BDT üyeliğinden çıkılması için yasa tasarısı sunuldu

Avrupa 15.11.2016, 15:05 15.11.2016, 16:27
Ukrayna BDT'dan çıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna parlamentosu Yüce Rada’ya ülkenin Bağımsız Devletler Topluğundan (BDT) çıkma sürecini öngören bir karar tasarısı sunuldu.

Karar metninde Rada milletvekillerinin “Ukrayna’nın BDT'deki statüsünün yasal olduğu ya da olmadığı” konusunda oy verecekleri belirtildi.

Karar tasarsının açıklamasında Ukrayna’nın BDT kurucusu ve üyesi olduğu, ancak daha sonra BDT tüzüğünü onaylamadığını için Ukrayna’nın BDT'nin tam üyesi olmadığı açıklanıyor.

Bugüne kadar Ukrayna’nın BDT ile yaptığı işbirliğinin, bu ülkenin yasalarına aykırı olmadığı bildirildi.

Kiev hükümeti, BDT ile ekonomi, güvenlik sosyal ve insani konuları içeren anlaşmalara imza atmıştı. Ancak ülke, BDT'nin ortak savunma ve bilgilendirme projelerine katılmamıştı.

BDT işbirliği, Sovyetlerin çöküşünden 15 yıl sonra özelliğini yitirmeye başlamıştı. 2008 yılında Ukrayna’da Viktor Yuşçenko iş başına geldikten sonra NATO'ya üye olma eylem planını imzalamak istemişti. Bunun yanında Yuşçenko, Ukrayna’nın AB üyeliği, serbest ticaret ve serbest vize bölgesi anlaşmaları sürecini başlatmıştı. Aynı dönemde, Rusya ve Ukrayna arasında ticari rekabet başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?