banner15

Ukrayna bir kez daha AB masasına gelecek

Avrupa Birliği ile Ukrayna arasında 2014'te imzalanan Ortaklık Anlaşması sonrasında, Hollanda'dan ağırlıklı red çıkan referandum sonuçlarına rağmen nisan ayında Ukrayna'nın AB üyeliği yeniden masaya getirilecek

Ukrayna bir kez daha AB masasına gelecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu bu ay içinde Hollanda'da düzenlenen referandum sonuçlarına rağmen, AB ülkelerine Ukrayna vatandaşları için vizesiz rejim uygulamasını teklif edecek.

Reuters ajansına konuşan AB'nden ismi verilmeyen  bir yetkili, Hollanda'da düzenlenen referandum sonuçlarında, çoğunluğun AB anlaşmasına karşı oy kullanmasının nedenlerinden birinin, ülkedeki göçmenlere karşı düşmanlık olduğunu öne sürdü.

AB yetkilisi, "Biz Hollandalı seçmenlerin görüşünü sanki görmezden geliyoruz, ancak biz Ukrayna’ya verilen sözleri de yetine getirmeliyiz. Ukrayna'nın nüfusu yaklaşık 45 milyon. Rusya’nın Kırım'ı ilhak etmesi ve Doğu Ukrayna'da Rus yanlısı ayrılıkçılar ile yaşanan çatışmalara rağmen ülkeden büyük bir göç meydana gelmemiştir" dedi.

Mart ayında, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’ya nisan ayında Avrupa Birliğine uzun zamandır beklenen teklifi sunacağı konusunda söz vermişti.

Bu önerinin yürürlüğe girmesi için teklifin, AB üye ülkeleri ve Avrupa Parlamentosunun nitelikli çoğunluğu tarafından onaylanması gerekiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 11:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48